Czytasz dzięki

URE: tylko niektóre instalacje PV nie mogą skorzystać z tzw. tarczy antykryzysowej

  • PAP
opublikowano: 28-04-2020, 12:25

Tylko instalacje PV, które wygrały aukcje z 2016 i 2017 r. nie mogą skorzystać z wydłużenia terminów wytworzenia energii, co umożliwiają przepisy pierwszej z tzw. tarczy antykryzysowych, precyzuje Urząd Regulacji Energetyki.

Farmy fotowoltaiczne to na razie w Polsce rzadki widok, ale będzie ich więcej. IEO szacuje, że na koniec 2020 r. łączna moc w systemach fotowoltaicznych może przekroczyć 1,2 GW.
Zobacz więcej

FARMY BĘDĄ SIĘ MNOŻYĆ:

Farmy fotowoltaiczne to na razie w Polsce rzadki widok, ale będzie ich więcej. IEO szacuje, że na koniec 2020 r. łączna moc w systemach fotowoltaicznych może przekroczyć 1,2 GW. Fot. Bloomberg

Jak przypomniał URE, antykryzysowe regulacje przewidują możliwość - pod pewnymi warunkami - przedłużenia o maksymalnie rok terminu, w którym instalacja OZE ze zdobytym wsparciem ma wprowadzić do sieci pierwszą energię. Chodzi zarówno o instalacje, które wygrały aukcje, jak i te, które korzystają z systemu taryf gwarantowanych (FIT/FIP).

Jak podkreślił Urząd, z przepisów wynika, iż z przedłużenia terminu nie mogą skorzystać jedynie instalacje fotowoltaiczne, które wygrały aukcje z lat 2016 i 2017.

Natomiast dla instalacji PV, które wygrały aukcje w 2018 r., uprawnienie do przesunięcia o rok terminu nie będzie przysługiwać wyłącznie tym wytwórcom, którzy nie skorzystali lub nie skorzystają z zapisów nowelizacji ustawy o OZE z 2019 r., które mówią, że wytwórcy przysługuje prawo do zmiany terminu.

Dotychczasowe uprawnienie dotyczące zmiany terminu pierwszej sprzedaży energii oraz nowe uprawnienie umożliwiające przedłużenie terminu realizacji zobowiązań w związku ze stanem pandemii, są względem siebie niekonkurencyjne. Wytwórca może skorzystać z obu tych uprawnień łącznie - podkreślił URE.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane