Uregulowania w sprawie kredytów walutowych najwcześniej w drugiej połowie roku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-03-2006, 16:11

Uregulowania w sprawie udzielania przez banki kredytów mieszkaniowych w walutach wejdą w życie najwcześniej w drugiej połowie roku - powiedział w piątek PAP prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz.

Uregulowania w sprawie udzielania przez banki kredytów mieszkaniowych w walutach wejdą w życie najwcześniej w drugiej połowie roku - powiedział w piątek PAP prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz.

"W rozmowach z nadzorem bankowym uzgodniliśmy dalszy tryb prac nad mechanizmem kontroli udzielania kredytów walutowych. Na początek banki będą miały dodatkowe obowiązki informacyjne wobec klientów" - powiedział Pietraszkiewicz.

Wyjaśnił, że na początek banki wdrożą rozwiązania jakościowe, które mają polegać na dodatkowym informowaniu klientów, przekazywaniu symulacji kredytowej oraz lepszym dopasowaniu obciążeń kredytowych do zdolności kredytowej klienta zaciągającego kredyt w walucie.

Banki będą też dalej analizować wpływ udzielania kredytów walutowych na bezpieczeństwo swojego działania, także z uwzględnieniem doświadczeń zagranicznych.

Pietraszkiewicz poinformował, że wprowadzanie regulacji jakościowych, czyli związanych z informacją dla klientów, ma potrwać kilka miesięcy. Regulacje dotyczące norm udzielania kredytów walutowych mogą być uchwalone wcześniej, niż w drugiej połowie roku, jednak nie wejdą w życie wcześniej, niż w drugiej połowie 2006 roku.

"Regulacje będą takie, by uwzględniały metody niwelowania ryzyka, jednak mają one umożliwiać rozwój rynku uznanego za ważny i poprawiać jakość zarządzania w bankach" - podkreślił Pietraszkiewicz.

W piątek Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego (GINB) przedstawił na spotkaniu z zarządem ZBP projekt uchwały Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) w sprawie norm dopuszczalnego ryzyka w działalności banków wynikającego z "niedopasowania walutowego pomiędzy walutą ekspozycji kredytowej a walutą przychodów osiąganych przez gospodarstwo domowe".

ZBP poinformował, że wspólnie z GINB przyjął strategię wspólnych działań, obejmującą trzy etapy: "wprowadzenie wymogów jakościowych określonych w Rekomendacji S; wykonanie pełnej analizy ryzyk związanych z udzielaniem przez banki kredytów walutowych dla klientów indywidualnych; wprowadzenie uregulowań docelowych o charakterze ilościowym".

Od kilkunastu miesięcy banki i nadzór bankowy dyskutują nad ograniczeniami dotyczącymi udzielania kredytów mieszkaniowych w walutach obcych. GINB chce chronić klientów, którzy zaciągnęli kredyty w walutach obcych przed ryzykiem gwałtownego spadku kursu złotego i wzrostem rat kredytowych. Część banków sugerowała nawet wprowadzenie zakazu udzielania kredytów w walutach obcych.

GINB proponował wprowadzić dla banków obowiązek podwyższania kapitału tak, by fundusze banku równoważyły w całości wartość kredytów hipotecznych w walutach, w stosunku do tych kredytów, których wartość przekracza 70 proc. finansowanej nieruchomości. Ta sama regulacja miałaby dotyczyć nieruchomości, którymi nie zajmował się rzeczoznawca.

Jednak według szacunków pojawiających się w prasie, sektor bankowy mógłby potrzebować do 17 mld zł na podwyższenie kapitałów. W opinii części bankowców, przy rygorystycznej interpretacji proponowanych rozwiązań, niektóre banki potrzebowałyby podniesienia kapitałów nawet o 100 proc., żeby chronić portfel kredytowy.

Kształt proponowanych regulacji jest związany z wymogami tzw. Nowej Umowy Kapitałowej (NUK) określonej przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego, czyli norm ostrożnościowych dla instytucji finansowych. NUK wchodzi w życie z początkiem 2007 r. Nakłada on na banki m.in. obowiązek dostosowywania kapitałów do ryzyka.

Według danych ZBP, w 2005 r. stan zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych udzielonych klientom indywidualnym wzrósł o 30 proc. w porównaniu do 2004 r. i wyniósł 45,8 mld zł. W portfelach kredytów mieszkaniowych giełdowych banków średnio ok. 60 proc. stanowią kredyty w walutach.

Według wstępnych danych NBP, łączny stan zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych w 2005 r. wzrósł o 15,6 proc. i wyniósł 78,56 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane