Ursus na wstecznym. Zysk spadł o 89 proc.

W I półroczu 2016 r. Ursus zanotował 138,8 mln zł przychodów oraz 0,8 mln zł zysku netto, wynika ze wstępnych danych, przedstawionych przez zarząd. To rezultaty znacznie słabsze niż przed rokiem.

Sprzedaż obniżyła się o jedną piątą, co wynikało głównie ze spadku przychodów ze sprzedaży zagranicznej w ramach kontraktów eksportowych w związku z - jak przekonuje zarząd - wysoką bazą sprzedaży w analogicznym okresie 2015r.

W I półroczu 2015r. przychody ze sprzedaży eksportowej wyniosły 98,8 mln zł, z czego wartość 80,7 mln zł (82 proc.) stanowiła sprzedaż w ramach umowy z etiopską spółką METEC.

Zysk netto skurczył się o 88,6 proc. do 0,8 mln zł.

"Przyczyną obniżenia się sprzedaży zagranicznej były opóźnienia w rozpoczęciu wysyłek w ramach umowy z tanzańską spółką National Development Corporation o wartości 55 mln USD (...). Według początkowych ustaleń pomiędzy stronami wysyłki miały się rozpocząć w I kwartale 2016r. oraz zakończyć w III kwartale 2016r. Na dzień przekazania niniejszego raportu Emitent jest w trakcie realizacji pierwszej wysyłki w ramach ww. umowy, a znaczną część tych wysyłek Emitent zamierza zrealizować w III i IV kwartale 2016r. Jednocześnie Zarząd Spółki informuje, iż na dzień przekazania niniejszego raportu Emitent jest w trakcie realizacji wysyłki ostatniej partii przedmiotu umowy ze spółką ESC" - podano w raporcie.

W I półroczu 2016r. Emitent odnotował również niższe przychody ze sprzedaży krajowej o 6% r/r, spowodowane opóźnieniami w realizacji wniosków o dofinansowanie w ramach programu unijnego PROW na lata 2014-2020, który jest podstawowym instrumentem finansowym dla polskiego rolnictwa.

"Pomimo braku realizacji dopłat unijnych oraz pogarszającej się koniunktury na rynku maszyn rolniczych w Polsce, Emitent odnotował wzrost sprzedaży i rejestracji ciągników rolniczych - kluczowego produktu Spółki. Według danych z CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) na koniec lipca 2016r. udział ciągników URSUS wyniósł 7,2%, co stanowi wzrost liczny rejestrowanych ciągników URSUS r/r o 50%. Przy czym liczba ogółem zarejestrowanych w Polsce ciągników w tym okresie spadła o 42%" - dodano. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ursus na wstecznym. Zysk spadł o 89 proc.