Ursus policzył straty. Jest jeszcze gorzej niż w 2017 r.

opublikowano: 19-04-2019, 08:49

W 2018 r. strata netto Ursusa wyniosła 104,6 mln zł, wynika z szacunkowych danych spółki. Ujemny wynik jest więc gorszy od osiągniętego rok wcześniej - wówczas strata wyniosła 100,2 mln zł.

Przychody wstępnie podliczono na 86,7 mln zł (spadek o 66 proc.).

Ursus
Zobacz więcej

Ursus fot. Jacek Szydłowski/Forum

Na liście przyczyn słabych wyników Ursus umieścił systematyczny spadek przychodów ze sprzedaży na rynku krajowym ciągników jak i maszyn rolniczych.

"Aspektem, który wpływa na popyt na polskim rynku jest niska realizacja wypłat dopłat do zakupów realizowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Niski wolumen sprzedaży w sposób istotny przełożył się na niższą rentowność produktów, które nie pokrywają obecnie kosztów stałych produkcji" - podano.

Wolniej od założeń idzie też realizacja kontraktu z tanzańskim kontrahentem National Development Corporation. Istotnie pogorszyła się też sytuacja płynnościowa, co skutkuje koniecznością dokonywania zakupów po przedpłaceniu za towar.

Spółka dokonała również istotnych korekt obciążających wynik 2018 roku dotyczących, między innymi odpisów aktualizujących wartość zapasów na łączną kwotę 25.8 mln zł, w tym prototypów na 5.7 mln zł i odpisów aktualizujących wartość należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych na łączną kwotę 4.3 mln zł.

Ponadto spółka, zgodnie ze wskazaniami biegłych, dokonała korekty błędu z lat ubiegłych dokonując odpisu należności od spółki Biosaf Temiz Kaynakli Yenilenebilir Enerji Limited Şirketi (Clean Energy & Renewable Sources LTD) z siedzibą w Stambule w Turcji za sprzedaż 100 proc. akcji Bioenergia Invest S.A. dokonanej w dniu 29 grudnia 2016 roku na łączną kwotę 19.876 tys. zł która obciążyła wynik roku 2016 poprzez ujęcie bezpośrednio w kapitałach własnych.

Raport za 2018 r. Ursus opublikuje 25 kwietnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu