Ursus tworzy nowa spółkę z Uzelem

Paweł Janas
07-09-2007, 13:04

W poniedziałek, z niespełna miesięcznym poślizgiem w stosunku do zapowiedzi, producent ciągników Ursus, należący do grupy Bumar, ma  podpisać umowę w sprawie powołania nowej spółki Ursus International Tractor (UIT). Nowym inwestorem, który obejmie w niej 51 proc. udziałów, jest turecki producent maszyn rolniczych, firma Uzel. Prezesem UIT zostanie Hayati Cosoglu.

W ciągu najbliższych trzech lat Turcy planują zainwestować w polską fabrykę 75 mln  zł. Obiecują także wsparcie firmy własną wiedzą techniczną. Do nowo powołanej spółki  Ursus ma wnieść markę,  patenty, homologacje oraz dokumentację techniczną i technologiczno-konstrukcyjną ciągników.

Ursus w ostatnich latach tracił udziały w krajowym rynku. W 2006 r. wyprodukował jedynie nieco ponad 1500 sztuk. Turcy zapowiadają wzrost produkcji w ciągu trzech lat do 6-6,5 tys.  sztuk rocznie i wejście na rynki krajów UE.

Turecki Uzel jest siódmym na świecie i piątym w Europie producentem maszyn rolniczych  Siedziba notowanej na giełdach w Londynie i Istambule spółki mieści się w Amsterdamie. Do dziś jednak firmę kontroluje rodzina Uzel. Prezesem spółki jest Onder Uzel. 

Ursus. należy obecnie do grupy Bumar. Spółka powstała w 2001 r wyniku przekształceń Zakładów Przemysłu Ciągnikowego Ursus. Te po wyodrębnieniu spółki produkcyjnej ogłosiły upadłość. Wcześniej zakupem Ursusa zainteresowana była także m.in. znana polska grupa Pol-Mot Holding należąca do Andrzeja Zarajczyka.

Paweł Janas, p.janas@pb.pl

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Ursus tworzy nowa spółkę z Uzelem