URTiP: Decyzja o uwolnieniu dostępu do telefonicznego gniazdka abonenckiego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-03-2005, 16:53

Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) wydał decyzję o uwolnieniu dostępu do gniazdka abonenckiego w zakresie usług telefonicznych i szerokopasmowego dostępu do internetu, co ułatwi operatorom alternatywnym korzystanie z infrastruktury Telekomunikacji Polskiej - poinformował URTiP w środowym komunikacie.

Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) wydał decyzję o uwolnieniu dostępu do gniazdka abonenckiego w zakresie usług telefonicznych i szerokopasmowego dostępu do internetu, co ułatwi operatorom alternatywnym korzystanie z infrastruktury Telekomunikacji Polskiej - poinformował URTiP w środowym komunikacie.

    Pełny dostęp do pary przewodów doprowadzonych do gniazdka telefonicznego abonenta (czyli tzw. lokalnej pętli abonenckiej) polega na przejęciu przez alternatywnego operatora świadczenia usług telefonicznych (połączeń głosowych) oraz dostępu szerokopasmowego do sieci internet dla dotychczasowego abonenta TP, bez konieczności budowania dodatkowych linii telefonicznych.

    "Prezes URTiP wprowadził z urzędu do stosowania przez Telekomunikację Polską SA ofertę ramową uwolnienia lokalnej pętli abonenckiej w zakresie usług telefonicznych i dostępu szerokopasmowego do sieci internet" - czytamy w komunikacie. Decyzja z 28 lutego br. otrzymała rygor natychmiastowej wykonalności.

    "Uwolnienie pętli abonenckiej będzie prowadzić do zwiększenia konkurencji, obniżenia cen oraz wzrostu jakości i zakresu oferowanych usług. Cel taki został osiągnięty na rynkach europejskich, gdzie pojawiły się podmioty świadczące usługi w oparciu o istniejącą sieć dawnego monopolisty" - podaje Urząd.

    Zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne, operator o znaczącej pozycji ma obowiązek opracowania oferty, która określa ramowe warunki umów o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej. Po zatwierdzeniu takiej oferty przez urząd regulacyjny, operator o znaczącej pozycji rynkowej nie może zawierać umów z alternatywnymi operatorami na warunkach gorszych niż zawarte w ofercie ramowej.

    Jak wyjaśnia URTiP, Telekomunikacja Polska dwukrotnie przedkładała do zatwierdzenia własne projekty ofert - 27 kwietnia oraz 23 sierpnia 2004 r. Pierwszy projekt TP wycofała do poprawy, drugi został odrzucony przez prezesa URTiP, ponieważ nie odpowiadał potrzebie wspierania konkurencji.

    W tej sytuacji prezes URTiP rozpoczął we wrześniu ub.r. prace nad "urzędowym" projektem oferty ramowej. W ramach procedury uwalniania lokalnej pętli abonenckiej, alternatywny operator będzie składał wniosek o zawarcie umowy o dostępie. W ciągu 90 dni od złożenia wniosku obie strony będą prowadzić negocjacje, którychfinałem jest podpisanie umowy o dostępie oraz o udogodnieniach towarzyszących (kolokacja, kabel korespondencyjny).  Po tym okresie nowy operator powinien mieć możliwość złożenia do TP zamówienia na wybrane łącze abonenckie, a po jego realizacji - przejęcia pełnej lub współdzielonej obsługi danego abonenta TP.Jak zaznaczył URTiP, odmowa uwolnienia łącza abonenckiego może być uzasadniona tylko brakiem możliwości technicznych po stronie TP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane