URTiP ogłosił wyniki przetargu na systemy radiowego dostępu abonenckiego

29-07-2004, 16:22

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) rozstrzygnął przetarg na rezerwację częstotliwości przeznaczonych na bezprzewodowy dostęp abonencki w stacjonarnych sieciach telekomunikacyjnych, poinformował na czwartkowej konferencji Witold Graboś, prezes URTiP.

„Z 28 wniosków, które wpłynęły do urzędu, komisja przetargowa ostatecznie wybrała trzy oferty” – powiedział dziennikarzom Witold Graboś. Jego zdaniem w pierwszym podejściu większość oferentów nie zrobiła nawet analiz czy będzie stać ich na uiszczenie odpowiedniej opłaty.

Przewodniczący komisji przetargowej Marian Kornaszewski stwierdził, że dla urzędu najistotniejsze w trakcie oceny ofert było zachowanie odpowiedniej konkurencji i wysokość proponowanej wpłaty przez oferentów za rezerwacje częstotliwości.

„Według tych kryteriów najwyższą liczbę punktów otrzymała firma E-internets i Polska Telefonia Cyfrowa (PTC), które otrzymają po 4 kanały, a trzeci oferent Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) dostanie dwa kanały" – dodał Kornaszewski.

Łącznie trzech oferentów z tytułu rezerwacji częstotliwości będzie musiało wpłacić do kasy urzędu 2,669 mln zł.

Urząd dysponuje jeszcze wolnymi 10 kanałami o tej samej częstotliwości na które w najbliższym czasie ma zostać ogłoszony kolejny przetarg.

„Tym razem zależeć nam będzie na ofertach od firm, które będą wykorzystywały częstotliwości na obszarze ograniczonym do danego regionu” - powiedział wiceprezes URTiP Krzysztof Kwiecień.

Urząd rozstrzygnął także przetarg na rezerwację częstotliwości przeznaczonych na systemy pracujące w standardzie Tetra. Częstotliwości te pozwalają na budowę w Polsce sieci cyfrowego trankingu radiowego przez komercyjnych operatorów.

„Ilość wniosków nie wyczerpały zasobów urzędu i zostały one przyznane w trybie bezprzetargowym. Dlatego firmy, które zainteresowane są tymi częstotliwościami mogą zgłaszać się do urzędu, gdzie ich wnioski będą na bieżąco rozpatrywane” – powiedział Kwiecień.

Prezes Graboś poinformował w czwartek, że został powołany specjalny zespół do spraw koncepcji przeprowadzenia przetargu na zagospodarowanie częstotliwości w pasmach GSM 1800 i UMTS. Do 15 września zespół ma przedstawić już gotową koncepcję. „Myślę, że na przełomie stycznia i lutego 2005 roku będziemy mogli rozstrzygnąć już przetargi na obie częstotliwości”- dodał Graboś.

mik/qk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / URTiP ogłosił wyniki przetargu na systemy radiowego dostępu abonenckiego