URTiP opublikował warunki przetargu na GSM 1800 i UMTS

07-01-2005, 16:44

Warunki przetargu na nowe częstotliwości telefonii komórkowej GSM 1800 i UMTS zostały opublikowane na stronie internetowej Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (www.urtip.gov.pl) - poinformował PAP w piątek rzecznik prasowy URTiP Jacek Strzałkowski.

URTiP ma zamiar rozstrzygnąć przetarg do 9 maja 2005 roku.

Według rzecznika, najważniejsze w przetargu będzie zachowanie warunków konkurencji na rynku telefonii komórkowej oraz wysokość zadeklarowanej przez oferentów kwoty.

"Urząd będzie mógł wykluczyć z przetargu oferty, które nie spełnią warunków zachowania konkurencji" - powiedział Strzałkowski.

Dodał, że także w piątek rozpoczął się proces konsultacji warunków przetargu.

Przedmiotem konsultacji są: projekty ogłoszenia o postępowaniu przetargowym na rezerwację częstotliwości GSM 1800 i UMTS, decyzje prezesa URTiP o rezerwacji częstotliwości GSM 1800 i UMTS, dokumentacja przetargowa do postępowania przetargowego na rezerwację częstotliwości GSM 1800 i UMTS - poinformował Strzałkowski.

Według Strzałkowskiego, podmioty zainteresowane wyrażeniem swojego stanowiska na temat projektów dokumentów mogą w terminie 30 dni przekazać swoje stanowisko Urzędowi.

Koncepcja przetargu ogłoszona przez URTiP we wrześniu zakłada wybór jednego lub dwóch podmiotów, które otrzymają częstotliwości w standardzie GSM 1800 MHz, i jednego podmiotu, który otrzyma częstotliwości w standardzie UMTS.

Obecnie w Polsce działają trzy sieci oferujące usługi w standardzie GSM - Centertel, Polska Telefonia Cyfrowa i Polkomtel. Każda z nich zadeklarowała, że zapłaci za rozszerzenie własnej licencji o UMTS po 650 mln euro.

Urząd zakłada, że ze względu na uwarunkowania techniczne i ekonomiczne nie nałoży na operatora czwartej sieci UMTS wymagań dotyczących terminu pokrycia kraju zasięgiem sieci trzeciej generacji.

Natomiast w przypadku czwartego operatora sieci GSM 1800 MHz będzie wymagane umieszczenie w ofercie deklaracji o planowanej dacie rozpoczęcia eksploatacji sieci, jak również harmonogramu pokrycia zasięgiem tej sieci, określonej procentowo liczby mieszkańców kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / URTiP opublikował warunki przetargu na GSM 1800 i UMTS