URTiP ponownie nakazał zaprzestać działalności prywatnej poczcie w Rybniku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-11-2005, 16:47

Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) po raz drugi nakazał prywatnej Miejskiej Poczcie Doręczeniowej (MPD) w Rybniku (Śląskie) zaprzestać prowadzenia działalności - poinformował w środę rzecznik URTiP Jacek Strzałkowski.

Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) po raz drugi nakazał prywatnej Miejskiej Poczcie Doręczeniowej (MPD) w Rybniku (Śląskie) zaprzestać prowadzenia działalności - poinformował w środę rzecznik URTiP Jacek Strzałkowski.

     Prezes podtrzymał tym samym swoją pierwszą decyzję, podjętą w sierpniu tego roku, od której odwołał się pełnomocnik MPD Tomasz Bodach. Teraz również zamierza odwołać się do sądu.

     Zdaniem URTiP, działalność tej poczty jest niezgodna z Prawem pocztowym i dyrektywami Unii Europejskiej. MPD prowadzi działalność pocztową bez wymaganego wpisu do rejestru operatorów pocztowych. Prowadzi też usługi zastrzeżone prawem dla Poczty Polskiej. "To pocztowy pirat" - ocenia Strzałkowski.

     Bodach stoi jednak na stanowisku, że obowiązujące w Polsce prawo faworyzuje narodowego operatora, a dyskryminuje prywatnych przedsiębiorców i nie zamierza podporządkowywać się tym rygorom. Jak podkreśla, wpis do rejestru oznaczałby dla niego konieczność znacznego podwyższenia cen usług, a w konsekwencji utratę klientów i upadek firmy.

    "Zaprzestanę działalności, jeśli przyjdą z policją i opieczętują nam siedzibę" - powiedział w środę PAP Bodach. MPD, działająca dotychczas w promieniu 30 km od Rybnika, uruchomiła właśnie filię w Krakowie. URTiP już zapowiedział przeprowadzenie tam kontroli.

     URTiP planuje też nałożenie kary finansowej na MPD za świadczenie usług pocztowych niezgodnie z Prawem pocztowym. Jej maksymalna wysokość to 5 tys. euro. Urząd zwrócił się do MPD o przesłanie dokumentów na temat jej przychodów, by móc ustalić kwotę kary. Bodach nie zamierza jednak ich przesyłać. "To by oznaczało, że zgadzam się na jej nałożenie" - powiedział.

     Obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych nakłada na Pocztę Polską Prawo pocztowe. Jednocześnie Prawo pocztowe wprowadziło "obszar zastrzeżony", czyli taką kategorię usług, w której konkurent operatora publicznego musi stosować znacznie wyższe ceny.

    Obszar zastrzeżony dla Poczty Polskiej do sierpnia 2003 r. obejmował przesyłki z korespondencją o wadze do 2000 gramów, obecnie waga ta wynosi 350 gramów, a od 1 stycznia 2006 r. zmaleje do 50 gramów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane