Czytasz dzięki

URTiP pracuje nad strategią wdrożenia usługi hurtowej sprzedaży łączy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-08-2005, 15:30

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) pracuje nad strategią wdrożenia w Polsce usługi hurtowej sprzedaży łączy (WRL), która pozwoli alternatywnym operatorom telekomunikacyjnym na przejęcie obsługi połączeń telefonicznych, wraz z pobieraniem abonamentu od klientów - poinformował Urząd w piątkowym komunikacie.

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) pracuje nad strategią wdrożenia w Polsce usługi hurtowej sprzedaży łączy (WRL), która pozwoli alternatywnym operatorom telekomunikacyjnym na przejęcie obsługi połączeń telefonicznych, wraz z pobieraniem abonamentu od klientów - poinformował Urząd w piątkowym komunikacie.

W tej sprawie URTiP zwrócił się do Komisji Europejskiej i resortu infrastruktury o wyrażenie opinii na temat wprowadzenia tej usługi w Polsce.

Zdaniem URTiP, należy rozważyć możliwość wdrożenia usługi WLR jako odpowiedniego środka regulacyjnego dla rynku hurtowego. "Przyczyni się to do zachowania w zmienionych warunkach rynkowych wymagań konkurencji oraz zapewni ochronę długofalowych interesów użytkowników usług" - czytamy w komunikacie.

Działanie Urzędu jest związane w pojawianiem się na polskim rynku telekomunikacyjnym propozycji planów taryfowych z nielimitowaną liczbą minut połączeń wewnątrz sieci, w ramach stałej opłaty abonamentowej. Telekomunikacja Polska (TP) przedstawiała URTiP w kwietniu br. propozycję wprowadzenia planu taryfowego, który zakładał wykonywanie dowolnej liczby połączeń w ramach sieci TP. Plan miał kosztować 115 zł.

Jednak pod koniec czerwca br. Urząd nie wyraził zgody na wprowadzenie proponowanego planu taryfowego TP. "Stosowanie przez TP cennika, zgodnie z którym w zamian za opłatę abonamentową w wysokości 115 zł brutto abonenci mają możliwość wykonywania nieograniczonej liczby połączeń lokalnych i międzystrefowych wewnątrz sieci TP, stanowiłoby poważne zagrożenie dla działających na rynku operatorów świadczących usługi telefoniczne" - poinformował URTiP.

Dodatkowo - zdaniem regulatora - operatorzy alternatywni, "nie mając bezpośredniego dostępu do abonentów, nie mogą skonstruować konkurencyjnej oferty typu: abonament + nielimitowana liczba połączeń".

Według komunikatu, na początku sierpnia 2005 r. TP poinformowała o "przystąpieniu do prac nad stworzeniem komercyjnej oferty hurtowego dostępu do sieci TP" kierowanej właśnie do alternatywnych operatorów.

W październiku 2004 roku spółka Tele2 Polska zwróciła się do Urzędu o zobowiązanie TP do świadczenia usługi WRL. URTiP jednak przygotował projekt swojej decyzji, w której stwierdzał, że nie może rozstrzygnąć sporu pomiędzy TP a Tele2, nakładając na TP obowiązek świadczenia usługi WLR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane