URTiP: Rusza planowanie sieci naziemnej telewizji cyfrowej

opublikowano: 30-11-2004, 14:26

Polska i pozostałe państwa Europy Wschodniej, należące do tzw. Porozumienia Nida, przystąpią do opracowania planów sieci naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Urzędu Regulacji Poczty i Telekomunikacji (URTiP) Jacek Strzałkowski.

W przesłanym komunikacie Strzałkowski poinformował, że podczas spotkania Porozumienia Nida, które w dniach 24-26 listopada odbyło się w Warszawie, jego członkowie uzgodnili podstawowe kryteria planowania sieci cyfrowych i wymienili się informacjami o wdrażaniu naziemnej telewizji cyfrowej w poszczególnych krajach.

Porozumienie Nida (od nazwy miejscowości na Litwie, w której porozumienie zawiązano) to forum koordynujące wdrażanie naziemnej telewizji cyfrowej w państwach członkowskich. Do Porozumienia należą, oprócz Polski, Białoruś, Estonia, Rosja, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Słowacja i Ukraina, a Czechy są obserwatorem.

Według rzecznika URTiP, kolejne spotkanie grupy przewidywane jest w lutym 2005 roku dla omówienia wyników planowania przed upływającym z końcem tego miesiąca terminem przekazania do Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (ITU-R) zapotrzebowań (na częstotliwości) dla planowanych stacji cyfrowych.

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial) to system cyfrowego nadawania sygnału telewizyjnego z nadajników naziemnych, oferujący lepszej jakości dźwięk i obraz, większą liczbę programów telewizyjnych emitowanych na jednym kanale oraz dostęp do usług dodanych np. poczty elektronicznej, bankowości internetowej czy zakupów on-line.

DVB-T umożliwia współpracę wielu urządzeń podłączonych do sieci oraz uzupełnia się z innymi sieciami transmisji danych, np. z telefonią komórkową.

Inną zaletą DVB-T jest możliwość odbioru sygnału telewizyjnego podczas podróży samochodem lub pociągiem oraz możliwość pokrycia dobrym sygnałem obszarów, na których tradycyjna telewizja jest odbierana z zakłóceniami.

W maju 2003 roku URTiP zaprezentował dwa warianty budowy naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Pierwszy (tzw. wariant emisji równoległej) zakłada zbudowanie całej sieci DVB-T w ciągu 2-3 lat, tak by od razu ponad 50 proc. ludności Polski znalazło się w zasięgu DVB-T. W tym wariancie telewizja nadaje także w sposób analogowy.

Drugi wariant (tzw. wariant przyśpieszonej konwersji) zakłada uruchomienie w szybkim czasie (od 6 do 12 miesięcy) naziemnej telewizji cyfrowej na wybranym obszarze (np. na terenie aglomeracji warszawskiej) i stopniowe rozszerzanie zasięgu DVB-T na resztę kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / URTiP: Rusza planowanie sieci naziemnej telewizji cyfrowej