URTiP: Wskaźnik zwrotu kosztu zaangażowanego kapitału dla TP

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-03-2005, 17:25

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) ustalił wskaźnik zwrotu kosztu zaangażowanego kapitału dla Telekomunikacji Polskiej (TP) w wysokości 11,47 proc. - poinformował urząd w komunikacie przesłanym w piątek. Wskaźnik ten TP stosuje w kalkulacji kosztów świadczenia usług telekomunikacyjnych.

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) ustalił wskaźnik zwrotu kosztu zaangażowanego kapitału dla Telekomunikacji Polskiej (TP) w wysokości 11,47 proc. - poinformował urząd w komunikacie przesłanym w piątek. Wskaźnik ten TP stosuje w kalkulacji kosztów świadczenia usług telekomunikacyjnych.

    Koszt kapitału stanowi minimalną stopę zwrotu, jaką musi zapewnić dana inwestycja. Wskaźnik ten jest w szczególności wykorzystywany przez kadrę kierowniczą przedsiębiorstw do oceny wielkości i źródeł pozyskania kapitału, jak również do oceny sposobu wykorzystania kapitału w różnego rodzaju projektach inwestycyjnych-  wyjaśnia komunikat.

    Komunikat powołuje się na prawo telekomunikacyjne, które przewiduje, iż prezes URTiP określi wskaźnik zwrotu kosztu zaangażowanego kapitału, który TP stosuje w kalkulacji kosztów świadczenia usług telekomunikacyjnych.

    Wskaźnik ten ma ograniczyć nadużywanie pozycji monopolistycznej przez operatora, tworząc jednak warunki do przyciągania kapitału.

    W opinii przedstawicieli urzędu, określenie kosztu kapitału na zbyt wysokim poziomie może rodzić zagrożenie uzyskiwania nieuzasadnionych zysków przez operatora poprzez stosowanie zawyżonych cen na rynku. Z kolei ustalenie kosztu kapitału na zbyt niskim poziomie może stworzyć poważne zagrożenie dla zahamowania inwestycji w przedsiębiorstwie, co w ostateczności może wstrzymać rozwój danego rynku.

    TP przysługuje prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy przez prezesa URTiP, jak również ewentualna skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

    "Ustalenie wskaźnika ma znaczący wpływ na wysokość kosztów TP, w najbliższym czasie zgodnie z tym wskaźnikiem skalkulujemy koszty usług. Ustalona przez URTiP wysokość wskaźnika jest zgodna z tym, co TP wskazywała w konsultacjach publicznych" - powiedziała PAP rzecznik TP Barbara Górska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane