Urząd antymonopolowy zawetował fuzję Springera z ProSiebenSat.1

Polska Agencja Prasowa SA
24-01-2006, 16:22

Niemiecki Federalny Urząd Antymonopolowy nie wyraził zgody na przejęcie przez największy niemiecki koncern prasowy Axel Springer AG kontroli nad spółką telewizyjną ProSiebenSat1.

Niemiecki Federalny Urząd Antymonopolowy nie wyraził zgody na przejęcie przez największy niemiecki koncern prasowy Axel Springer AG kontroli nad spółką telewizyjną ProSiebenSat1.

    Fuzja koncernu Springera z największą prywatną spółką telewizyjną doprowadziłaby do powstania nadmiernej koncentracji na rynku prasy i reklam - uzasadnił odmowną decyzję prezes urzędu Ulf Boege we wtorek na konferencji prasowej w Bonn.

    Springer może teraz wystąpić do ministra gospodarki z wnioskiem o wydanie ministerialnego pozwolenia na transakcję. Minister ma możliwość podjęcia pozytywnej decyzji, jeżeli uzna, że fuzja jest korzystna dla niemieckiej gospodarki. Koncern może też odwołać się do sądu. Władze koncernu zapowiedziały, że przeanalizują wszystkie istniejące możliwości.

    W połowie stycznia przeciwko przejęciu przez Springera spółki telewizyjnej wypowiedziała się Komisja ds. KontroliKoncentracji Mediów (KEK). Jej zdaniem dzięki fuzji Springer uzyskałby dominujący wpływ na opinię publiczną.

    Springer zawarł w sierpniu 2005 r. porozumienie z amerykańskim inwestorem Haimem Sabanem w sprawie zakupu za 2,5 mld euro pakietu kontrolnego akcji ProSiebenSat 1.

    Niemiecki koncern jest największym wydawcą gazet w Europie. Wydaje m. in. tabloid "Bild-Zeitung" oraz opiniotwórczy dziennik "Die Welt".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Urząd antymonopolowy zawetował fuzję Springera z ProSiebenSat.1