Urzędnicy nie mogli odrzucić firm za dwa dodatkowe klawisze

MZL
opublikowano: 14-11-2007, 00:00

Arbitrzy uwzględnili odwołania firm i nakazali resortowi administracji przywrócenie ofert odrzuconych z banalnych powodów.

Arbitrzy uwzględnili odwołania firm i nakazali resortowi administracji przywrócenie ofert odrzuconych z banalnych powodów.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) powinno ponownie ocenić oferty w przetargu na dostawę 7,5 tys. komputerów dla systemu PESEL2. Tak uznali arbitrzy Urzędu Zamówień Publicznych (UZP), którzy rozpatrywali odwołania od protestów firm.

„Odwołania wszystkich odwołujących się zasługują na uwzględnienie” — orzekli arbitrzy.

MSWiA może zaskarżyć orzeczenie do sądu. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiało przywrócić odrzucone oferty (m.in. od takich firm, jak Comarch, Sygnity czy Asseco) i ponownie dokonać ich oceny. Tak czy inaczej, zakup przesunie się o kolejne tygodnie.

Sprawa jest kuriozalna, a dotyczy ważnego projektu. Zakupiony sprzęt miał służyć obsłudze systemu PESEL2 (projekt nowego rejestru ludności realizowany za 200 mln zł). Tymczasem w przetargu resort odrzucił niemal wszystkich oferentów z banalnych powodów proceduralnych, pozostawiając tylko dwie oferty na sprzęt firmy Dell (droższe od najtańszych o 3 mln zł).

Producenci dostarczyli na testy komputery z nieco wyższymi parametrami, niż podali w ofertach. Kilka firm odrzucono np. tylko dlatego, że zamiast 102-klawiszowej klawiatury do testów dostarczyli klawiatury ze 104 lub 107 przyciskami. Resort uznał, że w ten sposób nie spełnili warunków specyfikacji — mimo że parametr 102 klawiszy był parametrem minimalnym. Firmy były oburzone i ostro zaprotestowały. Ich argumenty podzielili arbitrzy UZP.

„Zaoferowanie przez wykonawców komputerów zgodnych z opisem przedmiotu zamówienia nie budzi wątpliwości, wobec czego oferty te nie powinny podlegać odrzuceniu (…). Zamawiający postawił warunki minimalne, które bez wątpliwości zostały spełnione przez oferty odwołujących się wykonawców” — napisali arbitrzy w uzasadnieniu wyroku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Urzędnicy nie mogli odrzucić firm za dwa dodatkowe klawisze