Urzędnicy usprawnią wydawanie kasy z Unii Przeciw biurokracji Bez konfliktu

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 19-06-2009, 00:00

Mniej formalności i papierkowej roboty ma ułatwić życie firmom starającym się o unijne dofinansowanie.

Mniej formalności i papierkowej roboty ma ułatwić życie firmom starającym się o unijne dofinansowanie.

Mimo kryzysu przedsiębiorcom wciąż zależy na unijnych dotacjach. Jak wynika z in-formacji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), spośród 3,5 tys. wniosków złożonych w okresie od lutego do kwietnia 2009 r. aż 3 tys. przeszło pozytywną ocenę formalną.

Przeciw biurokracji

Mimo że z roku na rok przedsiębiorcy coraz chętniej składają wnioski o dofinansowanie, to nie milkną narzekania na powszechną biurokrację. PARP przedstawiła projekt zniesienia obowiązku dostarczania przez firmę, już na etapie wniosku o płatność, kserokopii wszystkich faktur, które są potwierdzeniem poniesionych kosztów.

— Chcielibyśmy, żeby w zamian pojawiło się zestawienie faktur z ich numerami, kwotami i wszystkimi niezbędnymi informacjami. Oczywiście podczas kontroli wiarygodność tego zestawienia będzie mogła być zweryfikowana, co wykluczyłoby ewentualne nieprawidłowości — wyjaśnia Bożena Lubińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Oszczędziłoby to wnioskodawcom i instytucjom rozpatrującym wnioski zbędnej pracy, a tym samym usprawniło cały proces wypłacania pieniędzy.

— Taka zmiana jest bardzo istotna i potrzebna. Drugą ważną kwestią jest zmiana sposobu rozliczania kosztów stałych, jakie ponosi przedsiębiorca — ocenia Marzena Chmielewska, dyrektor departamentu funduszy strukturalnych PKPP Lewiatan.

Kolejnym proponowanym ułatwieniem miałoby być ograniczenie składanych przez przedsiębiorców aneksów do umów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Teraz aneksowaniu podlegają nawet najdrobniejsze zmiany w harmonogramie realizacji projektu, np. jeśli firma początkowo deklarowała zakupienie w I kw. trzech licencji, a w ostateczności chce kupić dwie, a kolejną w następnym kwartale, to musi złożyć aneks.

Bez konfliktu

Nowe rozwiązania pozwoliłyby część takich zmian załatwiać na zasadzie udzielanej przez PARP zgody.

Kolejnym novum jest propozycja udzielania przedsiębiorcom pomocy przez urzędników PARP przy składaniu wniosków o płatność.

— Nie ma niebezpieczeństwa konfliktu interesów. Osoba, której wniosek został pozytywnie rozpatrzony i realizuje inwestycję, jest już naszym klientem, więc dlaczego mielibyśmy nie pomóc — uzasadnia szefowa PARP.

Szybciej złożone i zatwierdzone wnioski to szybciej wypłacone pieniądze. A szybciej wypłacone pieniądze to więcej inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu