Urzędnicy wyciągają reformępartnerstwa z zamrażarki

  • Anna Pronińska
opublikowano: 19-01-2012, 00:00

Powyborczy kurz opadł. Do zmian, które dadzą drugie życie PPP, ma dojść w tym roku

Od wejścia w życie nowelizacji ustaw o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) i koncesji na roboty budowlane lub usługi minęły trzy lata. Choć przepisy miały faktycznie otworzyć drogę do współpracy podmiotów publicznych z prywatnymi, podpisano zaledwie ponad 20 umów na 120 ogłoszonych przedsięwzięć. Eksperci są zgodni, że wciąż jest zbyt wiele barier dla PPP. Zmiany w prawie są już w drodze. Autorem projektu noweli (powstał przed wyborami) jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR), które korzystało z pomocy Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

— Przed wyborami nie było szans, by coś z tym projektem zrobić. Liczymy, że w drugim kwartale wejdzie pod obrady Sejmu — mówi Krzysztof Siwek, dyrektor w departamencie przygotowania projektów indywidualnych MRR. Na początku stycznia zakończono wewnętrzne konsultacje.

Lista zmian

Wśród proponowanych zmian jest m.in. zapis o możliwości wstąpienia podmiotów finansujących w miejsce partnera prywatnego, w sytuacji gdy przedsięwzięcie jest w całości lub większości finansowane przez instytucję finansową.

— Należy pochwalić tę poprawkę. Oznacza wzmocnienie pozycji instytucji finansowej w PPP, do tej pory niedocenianej — uważa Bartosz Korbus z Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

— To ułatwi rozmowy na temat finansowania projektów — dodaje Michał Piotrowski, dyrektor PPP w Warbudzie. Kolejne zmiany dotyczą m.in. możliwości powołania spółki projektowej przez partnera prywatnego już po wyborze jego oferty. Oprócz tego będzie można uwzględnić w umowie PPP opcję wcześniejszego rozwiązania partnerstwa i zasady rozliczeń stron (obecnie nie przewiduje się takiej sytuacji). Zdaniem Michała Piotrowskiego, zmiany przyczynią się nie tylko do wzrostu liczby nowych projektów, ale również reaktywacji nieudanych.

— Zmiany nie wyczerpują tematu. Mamy też inne pomysły na nowelę przepisów w zakresie finansowania inwestycji PPP, ale takie propozycje znajdą się w odrębnym projekcie — ujawnia Krzysztof Siwek.

Zasady Eurostatu

Bartosz Korbus ma gotowe podpowiedzi.

— Przepisy powinny również umożliwiać refundację kosztów poniesionych na przygotowanie oferty przez partnera prywatnego, który nie zdobył zlecenia, ale zajął drugie czy trzecie miejsce. W zamian partner publiczny będzie mógł wykorzystać ciekawe pomysły przegranych inwestorów. Dzięki temu będą powstawały projekty wyższej jakości — mówi Bartosz Korbus.

Jego zdaniem, wciąż najważniejsza kwestia do podjęcia, która obecnie jest główną barierą hamującą rozwój PPP w Polsce, to wprowadzenie zasad Eurostatu do prawa polskiego.

— Chodzi o podział ryzyka i ewentualne wliczanie projektów PPP do długu strony publicznej, co — w naszej opinii — jest bardzo istotne. To oczyści atmosferę i ostatecznie rozwieje wątpliwości podmiotów publicznych w tej materii — mówi Bartosz Mysiorski z Fundacji Centrum PPP, która w poprzedniej kadencji parlamentu próbowała zmienić niektóre z zapisów ustawy.

Najważniejsze z nielicznych

Na młodym polskim rynku partnerstwa publiczno-prywatnego nie ma zbyt wielu przedsięwzięć, w których udało się podpisać umowy. Jednak wśród nich kilka zdecydowanie się wyróżnia. To m.in. pilotażowy w tej formule w medycynie kontrakt z konsorcjum Inter Health Canada Limited na budowę szpitala w Żywcu i świadczenie usług medycznych (140 mln zł). Z kolei jednym z większych (285 mln zł) jest budowa kompleksu Term Gostynińskich, które jednocześnie są pierwszym przedsięwzięciem hybrydowym w PPP (współfinansowanym z dotacji unijnych). Powodzeniem cieszą się też przetargi na budowę parkingów. Jeden z nich we Wrocławiu za 38 mln zł ma już nie tylko wykonawcę (firmę Mota-Engil Central Europe), ale też jako pierwszy uzyskał pieniądze z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (31,3 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu