US Airways i America West łączą się

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-05-2005, 19:21

Dwaj amerykańscy przewoźnicy lotniczy, US Airways Group Inc. i America West Holding Corp., oznajmili, że połączą się w jedną firmę, która stałaby się piątą co do wielkości linią lotniczą w USA.

Dwaj amerykańscy przewoźnicy lotniczy, US Airways Group Inc. i America West Holding Corp., oznajmili, że połączą się w jedną firmę, która stałaby się piątą co do wielkości linią lotniczą w USA.

Fuzja będzie wynikiem transakcji wartości 1,5 miliarda dolarów. US Airways, które na razie są siódmym co do wielkości przewoźnikiem, obsługują głównie trasy na wschodnim wybrzeżu kraju. Zatrudniają 30.000 pracowników. Od trzech lat stoją u progu bankructwa.

America West, linie ósme w kolejności, specjalizują się w połączeniach na zachodzie. To największe z tanich, oszczędnościowych linii, które oferują bilety po korzystnej cenie, ale np. nie serwują bezpłatnych posiłków w swoich samolotach.

Prezesem nowych połączonych linii będzie obecny szef America West, W.Douglas Parker, który ma znaczną zasługę w szybkim rozwoju firmy. Nowy przewoźnik - jak się oblicza - przynosiłby roczne dochody 10 miliardów dolarów, miałby 361 samolotów i zatrudniałby 44.100 pracowników.

Oczekuje się, że nie będzie problemów z zatwierdzeniem fuzji przez władze federalne, ponieważ rynki obu dotychczasowych przewoźników prawie nie zachodzą na siebie.

Zdaniem obserwatorów, fuzja przyczyni się do zwiększenia presji na inne linie lotnicze, mające kłopoty finansowe, aby łączyły się ze sobą.

Obecnie największymi liniami w USA są American Airlines, przewożące ponad 91 milionów pasażerów rocznie, z dochodami 130 mld dolarów. Dalsze miejsca pod względem dochodów zajmują: United Airlines, Delta i Northwest.

 Niemal wszystkie amerykańskie linie lotnicze przeżywają trudności, które zaczęły się po ataku terrorystycznym 11 września 2001 r. Zniechęcił on wielu Amerykanów do latania samolotami.

Tomasz Zalewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / US Airways i America West łączą się