USA: 66 proc. ekonomistów spodziewa się recesji do 2020 roku

opublikowano: 01-10-2018, 07:57

Dwie trzecie ekonomistów pracujących w amerykańskim biznesie spodziewa się nadejścia recesji do końca 2020 roku.

Około 10 proc. ekonomistów, którzy uczestniczyli w sondażu przeprowadzonym między 28 sierpnia a 17 września, spodziewa się recesji gospodarki USA już w przyszłym roku. 56 proc. uważa, że dojdzie do niej do końca 2020 roku. 31 proc. spodziewa się recesji dopiero w 2021 roku lub później.

41 proc. uczestników sondażu wskazało jako największe zagrożenie politykę handlową administracji Donalda Trumpa. 18 proc. uważa, że są nim rosnące stopy procentowe. Tak sam odsetek wskazuje jako największy czynnik ryzyka znaczący spadek rynku akcji lub gwałtowny wzrost zmienności na nim.

Pomimo obaw dotyczących handlu międzynarodowego, ekonomiści wykazują trochę więcej optymizmu co do perspektyw gospodarki w tym roku. Mediana ich prognoz dotyczących realnego wzrostu gospodarczego wzrosła do 2,9 proc. W czerwcu wynosiła 2,8 proc. Mediana prognoz wzrostu w 2019 roku nie zmieniła się i wynosi 2,7 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu