USA: Biały Dom wycofał groźbę Trumpa ws. zawieszenia pracy rządu

PAP
opublikowano: 01-09-2017, 20:51
aktualizacja: 01-09-2017, 21:12

Biały Dom poinformował republikańskich liderów Kongresu USA, że prezydent Donald Trump wycofał się z groźby doprowadzenia do zawieszenia (tzw. shutdown) prac rządu, jeśli nie otrzyma funduszy na mur na granicy z Meksykiem - pisze w piątek "Washington Post".

Gdy 23 sierpnia Trump zagroził zawieszeniem pracy rządu, spadły indeksy giełdowe i kurs dolara. Wzrosły za to ceny złota i amerykańskich obligacji rządowych, ponieważ inwestorzy postanowili ulokować fundusze w bezpieczniejszych aktywach.

Zostało to zinterpretowane jako forma wywarcia presji na Kongres, aby wyznaczył środki na budowę muru na granicy z Meksykiem przed 30 września.

Do tego czasu musi zostać przyjęty budżet; w przeciwnym wypadku nastąpi zawieszenie prac rządu na skutek paraliżu budżetowego. W USA rok finansowy zaczyna się 1 października.

"WP" powołując się na wysokiej rangi źródła w Kongresie podaje, że wkrótce po deklaracji prezydenta Biały Dom "po cichu poinformował Kongres", że środki na budowę muru granicznego nie muszą zostać uwzględnione w ustawie określającej wydatki rządu od października do - mniej więcej - pierwszych tygodni grudnia.

Trump chce jednak, by koszty budowy muru zostały wpisane w plany budżetowe w grudniu - przypomina "WP".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu