USA blokują niektóre materiały solarne wyprodukowane w Chinach

  • Paweł Makosz
opublikowano: 24-06-2021, 15:27

Stany Zjednoczone zablokowały, niektóre produkty solarne wyprodukowane w chińskim regionie Xinjiang. Jest to jeden z największych kroków administracji Bidena w celu przeciwdziałania rzekomym naruszeniom praw człowieka wobec etnicznej mniejszości muzułmańskiej Ujgurów w tym kraju.

fot. Bloomberg

Xinjiang - gdzie grupy obrońców praw człowieka i panel ekspertów ONZ stwierdziły, że Ujgurowie i inne mniejszości były poddawane masowym arbitralnym zatrzymaniom i zmuszane do pracy wbrew ich woli - produkuje mniej więcej połowę światowych dostaw polisilikonu, materiału kluczowego dla paneli słonecznych i półprzewodników.

Posunięcie wymierzone w chińskiego producenta Hoshine Silicon Industry ma wpływ na łańcuch dostaw energii słonecznej i może zmusić amerykańskie firmy do znalezienia materiałów gdzie indziej.

Dochodzi do tego po tym, jak zarówno administracja Trumpa, jak i Bidena oskarżyły Chiny o "ludobójstwo" w kampanii mającej na celu wymazanie kultury głównie muzułmańskich Ujgurów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PM, Bloomberg

Polecane