USA: Bush mianował Harriet Miers sędzią Sądu Najwyższego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-10-2005, 16:33

Prezydent George Bush mianował w poniedziałek Harriet Miers sędzią Sądu Najwyższego USA na miejsce Sandry O'Connor, która odeszła na emeryturę.

Prezydent George Bush mianował w poniedziałek Harriet Miers sędzią Sądu Najwyższego USA na miejsce Sandry O'Connor, która odeszła na emeryturę.

    60-letnia Miers pełniła ostatnio rolę radcy prawnego Białego Domu, była też zastępcą szefa kancelarii Busha. Jeżeli zostanie zatwierdzona, będzie drugą kobietą w składzie obecnego Sądu Najwyższego i zaledwie trzecią w jego historii.

     Przedstawiając Miers na uroczystości w Białym Domu Bush powiedział, że "poświęciła ona całe życie rządom prawa i sprawie sprawiedliwości".

     Miers nie ma za sobą stażu sędziowskiego, pracowała głównie jako adwokat. W przeszłości jednak wielu sędziów Sądu Najwyższego nie pełniło przedtem stanowisk sędziowskich, nawet zmarły niedawno prezes sądu William Rehnquist.

     Przed ogłoszeniem nominacji oczekiwano, że Bush mianuje sędzią kobietę lub przedstawiciela mniejszości etniczno-rasowej. Naciskały na to lobby broniące interesów tych grup, a na nominację kobiety nalegała podobno m.in. żona prezydenta Laura Bush.

     W pierwszych komentarzach podkreśla się, że niewiele dotychczas wiadomo o światopoglądzie prawnym Harriet Miers. Bliska współpraca z Bushem, datująca się jeszcze z Teksasu, gdzie Miers była prezesem miejscowej palestry, wskazuje, że ma ona przekonania konserwatywne.

    Demokraci w Kongresie obawiają się, by nowi sędziowie Sądu Najwyższego, dołączający do jego składu po śmierci Rehnquista i odejściu O'Connor, nie przechylili szali jego decyzji na prawo, uchylając na przykład prawo do aborcji.

     Sandra O'Connor, chociaż mianowana przez prezydenta Reagana, okazała się sędzią orzekającą w duchu umiarkowanym - głosowała np. za utrzymaniem legalności przerywania ciąży i za zachowaniem tzw. akcji afirmatywnej, czyli systemu preferencji dla mniejszości rasowo-etnicznych.

     To, że Miers nie była dotąd sędzią, utrudnia ewentualnym przeciwnikom krytykę jej nominacji - nie ma bowiem wielu pisanych dowodów, jakie ma poglądy w sprawach, które znajdą się prawdopodobnie na wokandzie Sądu Najwyższego.

    Demokraci nie wyrażali jednak przedtem zastrzeżeń do ewentualnej nominacji Miers i należy oczekiwać, że zostanie ona zatwierdzona przez Senat, gdzie większość mają Republikanie.

     Z drugiej strony - jak zwróciła uwagę analityczka prawna radia NPR Nina Totenberg - nominując Miers, Bush może się ponownie narazić na zarzut kumoterstwa, wysuwany ostatnio po huraganie Katrina w związku z kompromitacją szefa agencji zarządzania kryzysowego (FEMA), który musiał odejść, oskarżony o niekompetencję.

    Miers nie jest szerzej znana jako wybitna prawniczka, natomiast wyróżniała się dotąd przede wszystkim ogromną lojalnością wobec prezydenta i pracowitością. Opowiada się o niej, że przychodzi do pracy w Białym Domu już o godz. 5 rano i wychodzi najpóźniej, koło 10-11 wieczorem.

 

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane