USA były w czerwcu największym eksporterem ropy na świecie

opublikowano: 12-09-2019, 11:11

Dzięki rekordowemu wydobyciu ze złóż łupkowych USA wyprzedziły Arabię Saudyjską i zostały największym na świecie eksporterem ropy.

W czerwcu USA eksportowały prawie 9 mln baryłek dziennie ropy i produktów naftowych, podała Międzynarodowa Agencja Energii. Wskazała, że jest przestrzeń do poprawy tego wyniku w związku z rozbudową infrastruktury transportowej i rosnącej produkcji na złożach w Teksasie i Nowym Meksyku.

Arabia Saudyjska odzyskała pozycję lidera w lipcu i sierpniu, m.in. z powodu zakłócenia produkcji w USA spowodowanej przez huragany. Międzynarodowa Agencja Energii zwraca uwagę, że rywalizacja o pozycję największego eksportera będzie interesująca w związku ze zmniejszeniem produkcji przez Arabię Saudyjską i potencjalnym wzrostem eksportu ropy z USA nawet o 33 proc. w porównaniu z poziomem z czerwca, dzięki nowej infrastrukturze dostępnej od czwartego kwartału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA