USA: Cena ropy skoczyła o 2 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
23-11-2005, 07:09

Cena ropy na największym na świecie rynku amerykańskim wzrosła we wtorek o 2 procent , w związku z rosnącym popytem na olej opałowy pod wpływem prognoz zapowiadających wreszcie ochłodzenie po tygodniach wyjątkowo ciepłej, jak na tę porę roku, pogody na półkuli północnej.

Cena ropy na największym na świecie rynku amerykańskim wzrosła we wtorek o 2 procent , w związku z rosnącym popytem na olej opałowy pod wpływem prognoz zapowiadających wreszcie ochłodzenie po tygodniach wyjątkowo ciepłej, jak na tę porę roku, pogody na półkuli północnej.

    Po ubiegłotygodniowych spadkach, które doprowadziły ceny ropy w USA do poziomu najniższego od 5 miesięcy, poniżej 56 dol. za baryłkę, obecnie zarysowała sie tendencja zwyżkowa, która z powrotem popycha  je w pobliże granicy 60 dolarów za baryłkę.    We wtorek na New York Mercantile Exchange wskaźnikowa dla rynkuamerykańskiego cena  lekkiej ropy krajowej z  dostawą w styczniu wzrosła o 1,14 dol., do poziomu 58,84 dol. za baryłkę.

    Kilka godzin wcześniej na londyńskiej giełdzie ICE Futures wskaźnikowa dla rynku europejskiego cena ropy Brent z Morza Północnego  wzrosła o 1,07 dol. i zamknęła się na poziomie 56,41 dol. za baryłkę.

    W ostatnim okresie na ceny ropy wpływa pogoda w północno-wschodnich stanach USA, które są największym na świecie rynkiem destylatów ropy i gdzie zużywa się około 80 procent oleju opałowego zużywanego w Stanach Zjednoczonych.  

Najnowsze prognozy mówią, iż podczas  zbliżającego się, świątecznego weekendu (Święto Dziękczynienia) można spodziewać się w tym regionie kilkudniowej burzy śnieżnej. Zwiększyło to od automatycznie popyt na olej opałowy w USA o 7 procent, wpływając na ceny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / USA: Cena ropy skoczyła o 2 proc.