USA: dane makro wywołały wyprzedaż akcji

Marek Druś
01-08-2002, 22:06

Wyniki amerykańskich giełd wskazują na kolejne znaczne pogorszenie nastrojów inwestorów. Powodem są dane makroekonomiczne, które potwierdzają obawy, że największa gospodarka świata wychodzi z recesji wolniej, niż tego oczekiwano. Po środowych, gorszych od prognoz wynikach PKB, w czwartek okazało się, że bardziej niż się spodziewano spadł wskaźnik aktywności przemysłu.

Niekorzystne okazały się również dane o wydatkach w budownictwie i o bezrobociu. Nic dziwnego, że inwestorzy ponownie zaczęli pozbywać się akcji. Do tego o pogorszeniu kwartalnych wyników poinformowały kolejne spółki.

Największa przecena wśród blue chipów ze średniej przemysłowej Dow Jones spotkała papiery koncernu naftowego ExxonMobil. Powodem jest znacznie gorszy od oczekiwań kwartalny zysk.

O kilkadziesiąt procent spadła cena papierów Adobe Systems. Kwartalne wyniki producenta oprogramowania graficznego okazały się niższe od prognozowanych.

Wyraźną zniżkę ceny zanotowały papiery Cisco Systems. Choć spółka poda wyniki dopiero w przyszłym tygodniu, inwestorom wyraźnie puszczają nerwy. Krążące plotki mówią zarówno o zmianach we władzach spółki, jak i redukcji prognoz finansowych.

Spadła cena papierów innych przedstawicieli branży sieciowej, m.in. Lucent Technologies.

Tanieją akcje Qualcomm, dostawcy technologii informatycznych dla branży komórkowej. Analitycy CS First Boston obniżyli rekomendację akcji spółki twierdząc, że kiepska koniunktura nie pozwoli jej poprawić wyników nawet w przyszłym roku.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / USA: dane makro wywołały wyprzedaż akcji