USA: dane o nastrojach przesądziły o piątkowych spadkach

opublikowano: 13-06-2003, 22:03

Amerykańskie giełdy zakończyły tydzień spadkami. Po entuzjazmie, z jakim jeszcze niedawno inwestorzy kupowali akcje, nie ma już śladu. Przyszedł natomiast czas realizowania zysków po trwających od marca wzrostach. Wiara inwestorów w zdecydowane ożywienie amerykańskiej gospodarki słabnie, czemu sprzyjają ostatnie, nie najlepsze dane makro.

W piątek o pogorszeniu nastrojów inwestorów przesądził spadek w czerwcu wskaźnika nastrojów konsumentów, badany przez Uniwersytet w Michigan. Rynek oczekiwał jego wzrostu, tymczasem okazał się on wyraźnie niższy niż w maju. Dodatkowym impulsem do wyprzedaży była wiadomość o spadku w maju cen producentów.

Nastrojów inwestorów nie poprawiły zapewne także wiadomości dotyczące największych spółek. Przez całe piątkowe notowania wyraźnie taniały akcje General Motors, którego rating kredytowy obniżyła agencja Moody’s. Spadł również kurs Intela. Analitycy Deutsche Banku obniżyli rekomendację największego na świecie producenta chipów twierdząc, że cena jego papierów jest już odpowiednio wysoka.

Duże zamieszanie wywołało Adobe Systems. Znana z produkcji oprogramowania do obróbki zdjęć i grafiki spółka zapowiedziała, że jej zysk w obecnym kwartale nie będzie tak wysoki jak prognozują analitycy. Kurs jej papierów spadał o ponad 10 proc. Wśród pozostałych spółek branży w dół poszły kursy m.in. Microsoftu, Siebel Systems i PeopleSoft. Przed spadkiem obronił się tymczasem Oracle. Przesądziły o tym lepsze niż oczekiwano kwartalne wyniki spółki.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: dane o nastrojach przesądziły o piątkowych spadkach