USA: dane z rynku pracy wywołały spadki na rynkach akcji

05-12-2003, 17:26

Na amerykańskich giełdach dominują umiarkowane spadki kursów. Duże rozczarowanie wywołała znacznie mniejsza niż oczekiwano liczba miejsc pracy, które amerykańska gospodarka stworzyła w listopadzie. To już kolejne gorsze od oczekiwań dane makro. Wiara w kontynuację ożywienia słabnie.

Dane o sytuacji na rynku pracy wywołały duże rozczarowanie i zwiększoną podaż akcji. Choć liczba miejsc pracy w listopadzie wzrosła o 57 tys., a stopa bezrobocia spadła do 5,9 proc., rynek oczekiwał lepszych wiadomości. Ekonomiści liczyli na to, że amerykańska gospodarka, notująca ostatnio rekordowe tempo wzrostu, doda ponad dwukrotnie więcej miejsc pracy niż się to ostatecznie okazało. Prognozowano, że będzie to 150 tys., a optymiści mówili, że nawet 200 tys.

Dobre wiadomości o największym od 15 miesięcy wzroście zamówień fabrycznych w październiku nie wywołały już większego wrażenia.

Zgodnie z oczekiwaniami tanieją wyraźnie akcje Intela. Największy na świecie producent mikroprocesorów rozczarował inwestorów nie podnosząc górnej granicy sprzedaży w obecnym kwartale. Jego akcje są najmocniej przecenionymi papierami notowanymi w ramach indeksu Dow Jones.

Wiadomości dotyczące Intela wywołały większą podaż innych spółek branży półprzewodnikowej. Spada cena akcji AMD, jego głównego rywala na rynku mikroprocesorów. Tanieją akcje Texas Instruments, potentata na rynku chipów stosowanych w komórkach.

Po przeciwnej stronie znalazł się Caterpillar. Akcje producenta sprzętu budowlanego notują największy wzrost kursu wśród spółek ze średniej Dow Jones. Popyt na nie wywołała rekomendacja ‘kupuj’ wydana przez Citigroup Smith Barney.

Dane z rynku pracy wywołały tymczasem wzorst popytu na obligacje. Ich ceny zaczęły rosnąć. Inwestorzy nie obawiają się możliwości rychłej podwyżki stóp procentowych.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: dane z rynku pracy wywołały spadki na rynkach akcji