USA: dane z rynku pracy wywołały wzrosty na Wall Street

opublikowano: 03-10-2003, 16:40

Amerykańskie giełdy ruszyły w górę na wieść o zaskakująco dobrych wynikach z rynku pracy. Nie popsuła nastrojów wiadomość o spadku wrześniowego wskaźnika ISM aktywności sektora usług. Okazał się one jednak mniejszy niż oczekiwano.

Choć stopa bezrobocia utrzymała się na niezmienionym poziomie 6,1 proc., we wrześniu gospodarka dodała 57 tys. miejsc pracy. Ekonomiści oczekiwali, że bilans będzie ujemny i straci 25 tys. Oczekiwali także niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia, do 6,2 proc. Dane z rynku pracy poprawiły mocno nastroje inwestorów. Podtrzymała je wiadomość o mniejszym niż oczekiwano spadku wskaźnika ISM aktywności sektora usług. Istotne jest, że już od kwietnia utrzymuje się on wyraźnie powyżej 50 pkt.

Od początku notowań inicjatywę ma popyt.

Poprawiły się nastroje wokół producentów oprogramowania. To zasługa Siebel Systems. Władze spółki zapowiedziały, że jej zysk na koniec trzeciego kwartału będzie wyraźnie wyższy niż oczekiwano.

Mocno rośnie cena papierów Oracle, przecenionych na poprzedniej sesji po pogłoskach o możliwości zablokowania przez Departament Sprawiedliwości oferty przejęcia przez spółkę PeopleSoft.

Drożeją akcje technologicznych blue chipów, m.in. Intela i Hewlett-Packarda. Inwestorzy kupują również papiery wyprzedawanego w czasie ostatnich sesji Sun Microsystems. Jego kurs spadał po ujawnieniu przez spółkę, że jej kwartalna strata będzie znacznie większa niż oczekuje rynek.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: dane z rynku pracy wywołały wzrosty na Wall Street