USA: Decyzja Rosji ws. gazu powoduje brak bezpieczeństwa energetycznego w regionie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-01-2006, 07:23

Departament Stanu USA w niedzielę wyraził zaniepokojenie decyzją Rosji w sprawie odcięcia dostaw gazu na Ukrainę. Krok ten, zdaniem władz amerykańskich, stawia pytania o "wykorzystanie energii do wywierania presji politycznej".

Departament Stanu USA w niedzielę wyraził zaniepokojenie decyzją Rosji w sprawie odcięcia dostaw gazu na Ukrainę. Krok ten, zdaniem władz amerykańskich, stawia pytania o "wykorzystanie energii do wywierania presji politycznej".

    "Stany Zjednoczone ubolewają nad rosyjską decyzją odcięcia dostaw gazu z Rosji na Ukrainę i ewentualnymi skutkami, jeśli chodzi o dostawy gazu do innych krajów w Europie" - stwierdził w oświadczeniu rzecznik Departamentu Stanu Sean McCormack.

    Rosyjski Gazprom wstrzymał w niedzielę dostawy gazu na Ukrainę, która nie przyjęła warunków cenowych koncernu. Operacja ta grozi zakłóceniami w dostawach rosyjskiego gazu do Europy.

    Gazprom dostarcza ok. 1/4 gazu zużywanego w Europie, większość tego paliwa trafia do państw europejskich przez gazociągi na terenie Ukrainy i spór rosyjsko-ukraiński wywołał obawy, że mogą nastąpić przerwy w dostawach na całym kontynencie.

    "Taki krok (przerwa w dostawach - PAP) powoduje brak bezpieczeństwa w sektorze energetycznym w regionie i stawia poważne pytania o wykorzystanie energii do wywierania presji politycznej" - powiedział McCormack.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane