USA: Demokraci chcą wstrzymać fundusze na tarczę antyrakietową w Polsce

opublikowano: 03-05-2007, 19:07

Z inicjatywy demokratycznej kongresmanki Ellen Tauscher podkomisja Izby Reprezentantów ds. sił strategicznych uchwaliła wstrzymanie funduszy na budowę amerykańskiego systemu antyrakietowego (NMD, potocznie: "tarczy") w Polsce.

Podkomisja przegłosowała w środę czasowe wstrzymanie 160 milionów dolarów na budowę 10 silosów dla rakiet przechwytujących w Polsce, chociaż jednocześnie zaakceptowała wydatek 150 mln dolarów na budowę radaru w Czechach - dodatkowego komponentu systemu NMD.

Rzecznik Agencji Obrony Rakietowej (MDA) przy Pentagonie Rick Lehner powiedział jednak, że nie należy jeszcze z tego wnioskować, iż budowa tarczy będzie wstrzymana, ponieważ droga do uchwalenia ostatecznej ustawy jest daleka.

"To nie jest ostateczna ustawa; jej treść musi jeszcze przejść przez trzy dalsze komisje. To długi proces. Co rok przechodzimy przez to, ustawa o budżecie obronnym będzie uchwalona dopiero na jesieni" - powiedział PAP Lehner.

W Kongresie wszakże większość mają obecnie Demokraci, którzy krytycznie oceniają wiele programów zbrojeniowych administracji George'a Busha.

Kongresmanka Tauscher, przewodnicząca podkomisji, powiedziała, że należy poczekać z budową tarczy, aby dać czas na przedyskutowanie jej celowości. Jej zdaniem administracja prezydenta Busha, która forsuje to przedsięwzięcie, powinna konsultować budowę tarczy z NATO i "uczynić ją częścią systemu NATO-wskiego".

Administracja Busha sprzeciwia się jednak włączeniu NMD do systemu NATO-wskiego, gdyż obawia się, że powolny proces podejmowania decyzji w gronie ponad 20 państw nadmiernie opóźni realizację programu.

Podkomisja kongresmanki Tauscher przegłosowała także obcięcie 760 milionów dolarów z planowanego przez rząd budżetu MDA na przyszły rok w wysokości 8,9 miliarda dolarów.

Wstrzymano w tym m.in. 400 mln dolarów na program budowy laserów mających zestrzeliwać rakiety nieprzyjaciela w początkowej fazie lotu.

DI, PAP

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / USA: Demokraci chcą wstrzymać fundusze na tarczę antyrakietową w Polsce