USA: Demokraci z Senatu chcą 4 mld dol. na walkę z ptasią grypą

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-09-2005, 07:10

Grupa senatorów amerykańskich z Partii Demokratycznej podjęła w czwartek próbę drastycznego zwiększenia  środków na  walkę z ptasią grypą, która wg wielu ekspertow może zagrozić w niedalekiej przyszłości milionom ludzi.

Grupa senatorów amerykańskich z Partii Demokratycznej podjęła w czwartek próbę drastycznego zwiększenia  środków na  walkę z ptasią grypą, która wg wielu ekspertow może zagrozić w niedalekiej przyszłości milionom ludzi.

    Zdaniem demokratycznych senatorów,  rząd USA powinien na ten cel przeznaczyć dodatkowo olbrzymią sumę 4 mld dol., z czego większość poszłaby na przygotowanie  zapasu szczepionek, wystarczającego dla co najmniej połowy ludności USA.

    "Musimy  zacząć działać w tej kwestii już teraz, nie w przyszłym roku, nie czekajac na to, że pewne grupy studyjne  w Białym Domu wepchną pod sukno tę kwestię  na następne trzy miesiące" - powiedział  w czwartek demokratyczny senator Tom Harkin ze stanu Iowa.

    Harkin przypomniał, że w tej chwili gotowych do wykorzystania w USA na wypadek epidemii jest tylko ok.  1 mln szczepionek przeciwwirusowych, co wystarczyłoby dla niespełna 1 procenta ludności Stanów Zjednoczonych.

    Głosowanie w tej sprawie  zostanie jednak prawdopodobnie przesunięte na przyszły tydzień. Wniosek grupy Demokratów może zostać też całkowicie  utrącony już w zarodku, bowiem wpływowy przedstawiciel republikańskiej większości w Senacie, senator Ted Stevens z Alaski, uznał go za przedwczesny i zapowiedział jego zablokowanie. 

    "Propozycję zajmowania się wirusem, który jeszcze nie stał się zagrożeniem dla ludzi, uważam za błędną" - oświadczył Stevens w czwartek. "Powinniśmy poczekać na naukowców, którzy powiedzą nam co należy robić".

    Ptasia grypa od kilku lat atakuje stada drobiu hodowlanego przede wszystkim w Azji, a także w Europie. Ostatnio przez Syberię dotarła do Rosji. W Azji Południowo Wschodniej jej wirus o symbolu H5N1 coraz częściej atakuje też ludzi, bardzo często ze skutkiem śmiertelnym. W sumie na ptasią grypę zmarło już w tym regionie świata około 65 osób, najwięcej w Wietnamie - 44.

    Jak dotąd zarażenie ptasią grypą następowało zawsze od zwierząt. Uczeni ostrzegają, że może wkrótce dojść do mutacji wirusa H5N1 i skrzyżowania go z wirusem ludzkiej grypy. Taka krzyżówka pozwoliłaby złowieszczemu zarazkowi przechodzić bezpośrednio z człowieka na człowieka, co grozi powstaniem  pandemii, w wyniku której na całym świecie mogłyby umrzeć miliony ludzi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane