USA: Dobre dane o inflacji nie wywołały euforii

opublikowano: 15-05-2007, 16:07

Dane o inflacji cen detalicznych w USA w  kwietniu okazały się lepsze niż oczekiwano. Nie na tyle jednak, aby spowodować zdecydowany ruch indeksów w górę. Powodem jest rozczarowanie wynikami blue chipów.

Inflacja cen detalicznych wyniosła 0,4 proc. w kwietniu w USA. W skali roku sięgnęła 2,6 proc. W ujęciu bazowym inflacja sięgnęła 0,2 proc. W skali roku wyniosła 2,3 proc. i jest najniższa od 12 miesięcy. Ekonomiści prognozowali 0,5 proc. wzrost cen w kwietniu w skali miesiąca. Inflacja bazowa miała wynieść 0,2 proc.

Dobre dane o inflacji poprawiły nastroje, ale nie wywołały euforii na Wall Street. Przyczynił się do tego Home Depot. Największa sieć sklepów z artykułami budowlano-montażowymi zanotowała aż 30 proc. spadek kwartalnego zysku, co odzwierciedla pogorszenie sytuacji na rynku nieruchomości. Największy na świecie detalista, Wal-Mart, ostrzegł tymczasem, że w obecnym kwartale może nie osiągnąć oczekiwanych przez rynek wyników. Akcje obu spółek wyraźnie tanieją, ale nie na tyle, aby zahamować wzrost średniej Dow Jones. Kolejną sesję drożeją akcje General Motors. Tym razem największemu amerykańskiemu koncernowi motoryzacyjnemu pomaga podwyższenie rekomendacji przez Lehman Brothers Holdings. Najmocniej przecenioną spółką wchodzącą w skład S&P500 jest Amgen. Medicare, amerykański system usług zdrowotnych dla 43 mln osób starszych i niepełnosprawnych zapowiedział ograniczenie wykorzystania leków na anemię produkowanych przez Amgen i Johnson & Johnson w związku z wywoływanymi przez nie niepożądanymi skutkami. Akcje Johnson & Johnson także tanieją.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu