USA dopisują kolejne chińskie firmy do czarnej listy

ARŻ, Reuters
opublikowano: 18-12-2020, 10:04

Stany Zjednoczone są gotowe dodać do czarnej listy handlowej dziesiątki chińskich firm, w tym największego producenta chipów z tego kraju, SMIC - pisze Reuters, powołując się na anonimowych informatorów.

Chiny, USA
Chiny, USA
Fot. Bloomberg

Posunięcie, o którym wcześniej nie informowano, jest postrzegane jako ostatni akcent twardej polityki Donalda Trumpa wobec Chin. Władzę w USA od 20 stycznia przyszłego roku przejmie Joe Biden.

Według ustaleń Reutera, na czarną listę ma trafić ok. 80 kolejnych chińskich spółek, które według Waszyngtonu mają powiązania z wojskiem lub łamią prawa człowieka.

W orbicie zainteresowania Departamentu Handlu jest m.in. SMIC, największy chiński producent komputerowych chipów. Gdyby firma, która zaprzecza, że współpracuje z armią, została objęta ograniczeniami, musiałaby ubiegać się o specjalną licencję na sprzedaż swoje produkty w USA.

Administracja Trumpa regularnie poszerzała czarną listę, aby uderzyć w kluczowe dla chińskiego eksportu branże. Aktualnie liczy ona 275 podmiotów gospodarczych. Ponad połowa z nich jest powiązana biznesowo z Huaweiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane