USA dostały zgodę WTO na nałożenie 7,5 mld USD ceł na europejskiej dobra

opublikowano: 02-10-2019, 16:57

Światowa Organizacja Handlu (WTO) przyznała prawo USA nałożenia ceł na dobra sprowadzane z Unii Europejskiej wartości 7,5 mld USD. To kara za nielegalne subsydiowanie Airbusa, pisze Reuters.

O decyzji WTO nieoficjalnie było wiadomo już tydzień temu.  Komisja Europejska w środę poinformowała, że nałożenie ceł  przez USA na dobra sprowadzane z UE byłoby „krótkowzroczne” i „przeciwskuteczne”, a także przyniosłoby negatywne skutki po obu stronach Atlantyku. 

Tydzień temu Bloomberg informował nieoficjalnie, że amerykańskie cła mogą wejść w życie nawet w październiku. Obejmą m.in. samoloty i części do nich, a także towary luksusowe, jak wina i alkohole spirytusowe, a także wyroby ze skóry.

Nałożenie ceł przez USA może pociągnąć za sobą działania odwetowe. Unia Europejska ma w WTO podobną sprawę, w której oskarżyła USA o nielegalne subsydiowanie Boeinga. Chce możliwości obłożenia cłem dóbr importowanych z USA wartości 12 mld USD. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w pierwszym półroczu 2020 roku.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy