USA: Dow Jones znów bije rekordy

(Marek Druś)
opublikowano: 23-10-2006, 22:12

Udany początek tygodnia na amerykańskich rynkach akcji. Na zamknięciu Dow Jones wzrósł o 0,95 proc. i ustnowił historyczne maksimum. S&P500 poszedł w górę o 0,62 proc., a Nasdaq o 0,57 proc.

Udany początek tygodnia na amerykańskich rynkach akcji. Na zamknięciu Dow Jones wzrósł o 0,95 proc. i ustnowił historyczne maksimum. S&P500 poszedł w górę o 0,62 proc., a Nasdaq o 0,57 proc.

Dow Jones wspiął się na nowy historyczny szczyt osiągając w czasie sesji 12.125 pkt. Indeks ustanowił również rekordową wartość zamknięcia, sięgając na koniec dnia 12.116 pkt. Spadek cen ropy umocnił inwestorów w przekonaniu, że inflację da się utrzymać w karbach, co skłoni banki centralne do wstrzymania się z podwyżkami stóp procentowych. W poniedziałek na NYMEX cena baryłki spadła do najniższego poziomu od 15 miesięcy.

Na Wall Street dobre nastroje wywołała zapowiedź wstrzymania tempa ekspansji przez Wal-Mart. Największa na świecie sieć supermarketów zapowiedziała istotne zmniejszenie nakładów kapitałowych. Odpowiedzią był wzrost jej kursu do najwyższej wartości od 18 miesięcy.

Najmocniej drożejącym komponentem indeksu S&P500 był Wrigley. Akcje największego na świecie producenta gumy do żucia zdrożały najmocniej od 26 lat po wiadomości, że prezesem firmy zostanie William Perez, były szef Nike. Inwestorów ucieszyła wiadomość, że po raz pierwszy w historii firmą pokieruje ktoś spoza rodziny Wrigley.

Na rynku technologicznym rekordową cenę osiągnęły akcje Google, właściciela najpopularniejszej na świcie wyszukiwarki internetowej.

Mocno poszedł w górę kurs Delphi. Pojawiły się informacje, że przejęciem zbankrutowanego producenta części zamiennych aut zainteresowany jest inwestor finansowy.

Rynek przecenił akcje Forda. Spółka zaksięgowała rekordową stratę kwartalną. To skutek ogromnych kosztów restrukturyzacji, w wyniku której zamkniętych będzie 16 zakładów spółki i zlikwidowane zostanie 45 tys. miejsc pracy.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu