USA: Drogocenny znaczek na karcie wyborczej

(Paweł Kubisiak)
11-11-2006, 14:40

Podczas wyborów do amerykańskiego Kongresu, wyborca wysłał kartę naklejając na kopertę wyjątkowo rzadki, drogocenny znaczek pocztowy.

Podczas wtorkowych wyborów do amerykańskiego Kongresu, wyborca z Florydy wysłał kartę do głosowania korespondencyjnego, naklejając na kopertę wyjątkowo rzadki, drogocenny znaczek pocztowy - poinformował komisarz hrabstwa Broward na Florydzie John Rodstrom.

Pochodzący z 1918 r. znaczek przedstawia dwupłatowy samolot Curtiss JN-4, pieszczotliwie nazywany przez lotników "Jenny". Znaczek jest jednak wyjątkowy, ponieważ jego środek został w druku odwrócony. Ze względu na błąd, ten filatelistyczny rarytas nosi nazwę "Odwróconej Jenny" (Inverted Jenny).

Zanim zauważono błąd, na rynek przedostał się jeden 100-znaczkowy arkusz, który później rozparcelowano. Szacuje się, że obecnie pozostało ok. 80 egzemplarzy, co czyni "Odwróconą Jenny" jednym z najrzadszych oraz najcenniejszych znaczków pocztowych na świecie. Blok składający się z 4 takich znaczków został w 2005 r. sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za 2,7 mln dolarów.

Oprócz "Odwróconej Jenny" na kopercie były jeszcze dwa znaczki z 1930 r. i jeden z okresu II Wojny Światowej. Wszystkie staną się prawdopodobnie własnością rządu.

Ich łączna wartość nominalna wynosiła 87 centów, jednak wartość rynkowa całej koperty jest szacowana na 500 tys. dolarów.

Formularz nadesłany w tej drogocennej kopercie okazał się nieważny.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: Drogocenny znaczek na karcie wyborczej