USA: Dubai Ports World rezygnuje z zarządzania amerykańskimi portami

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-03-2006, 20:55

Dubai Ports World - firma ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która kupiła brytyjską firmę P&0, zarządzającą kilkoma wielkimi portami amerykańskimi, obiecała przekazać to zarządzanie którejś z firm amerykańskich - poinformował w czwartek republikański senator John Warner.

Dubai Ports World - firma ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która kupiła brytyjską firmę P&0, zarządzającą kilkoma wielkimi portami amerykańskimi, obiecała przekazać to zarządzanie którejś z firm amerykańskich - poinformował w czwartek republikański senator John Warner.

    Perspektywa oddania zarządzania portami w Nowym Jorku, New Jersey, Filadelfii, Baltimore, Miami i Nowym Orleanie w ręce Arabów wywołała zdecydowany sprzeciw Kongresu USA. Zdaniem ustawodawców, i to zarówno Demokratów jak i Republikanów, zagrażałoby to bezpieczeństwu USA, ponieważ Zjednoczone Emiraty Arabskie  były jedną z baz terrorystów-sprawców ataku z 11 września 2001 roku.

    Nie przemawiają do nich argumenty administracji prezydenta George'a W. Busha, że rząd ZEA ściśle współpracuje z Waszyngtonem w wojnie z terroryzmem, i że kontrolą portów pod kątem bezpieczeństwa nadal zajmowałyby się amerykańskie agencje rządowe: Straż Przybrzeżna, Straż Graniczna i urząd celny.

    W oświadczeniu Dubai Ports World, odczytanym przez senatora Warnera nie poinformowano, która z firm amerykańskich miałaby przejąć zarządzanie portami.

    Wpływowa Komisja Przydziału Środków Budżetowych Izby Reprezentantów poparła w środę wieczorem uchwalenie przez Kongres poprawki do ustawy o budżecie, zabraniającej przekazania kontroli nad najważniejszymi portami USA firmie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Z kolei Bush potwierdzał gotowość zawetowania tej poprawki, ustawiając się w opozycji do własnej partii. Na razie nie wiadomo, czy oświadczenie Dubai Ports World wystarczy, żeby Kongres USA zrezygnował z inicjatywy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane