USA: Dzięki Kodakowi Dow Jones broni się przed spadkiem

22-01-2004, 16:56

Na Wall Street znów panują mieszane nastroje. Wciąż wiąże się to z napływającymi wynikami kwartalnymi spółek. Interpretacje negatywne mają ostatnio większą siłę więc po pierwszych kilkudziesięciu minutach sesji Nasdaq jest poniżej poziomu ostatniego zamknięcia, a Dow Jones w jego pobliżu. Jego spadek skutecznie hamuje gwałtowny wzrost kursu Kodaka.

Dane makro okazały się dobre, ale nikt nie zwrócił na nie uwagi. Wskaźnik wyprzedzających wskaźników koniunktury wzrósł już dziewiąty miesiąc z rzędu, co dobrze prognozuje gospodarce. Liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych spadła do najniższego poziomu od niemal trzech lat.

Najmocniej drożejącym blue chipem notowanym w ramach indeksu Dow Jones już drugą z rzędu sesję jest Kodak. Nie przeszkodziły w tym nawet fatalne wyniki kwartalne, m.in. 95 proc. spadek zysku. W środę jego kurs wzrósł o ok. 4 proc., w pierwszej fazie czwartkowej sesji o ponad 10 proc. Popyt na akcje spółki wywołała zapowiedź realizacji strategii rozwoju oferty produktów opartych na technologii cyfrowej. Kodak chce zdobyć na to pieniądze redukując m.in. koszty zatrudnienia. Spółka planuje zwolnienie 20 proc. pracowników w ciągu trzech lat.

Najmocniej przecenionym składnikiem Dow Jonesa jest AT&T. Jeden z największych operatorów telekomunikacyjnych zakończył kwartał niższym zyskiem niż przed rokiem.

Drożeją akcje Pfizera. Największy koncern farmaceutyczny świata zakończył kwartał zyskiem niższym od ubiegłorocznego, ale bez uwzględnienia wyników jednorazowych, w tym wypadku ogromnych kosztów przejęcia Pharmacii, okazał się on wyższy niż oczekiwali analitycy.

Na rynku spółek technologicznych nieźle zapowiadają się tymczasem notowania eBay. Jedna z największych na świecie internetowych platform aukcyjnych wypracowała w czwartym kwartale wyraźnie wyższy zysk niż oczekiwali analitycy.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: Dzięki Kodakowi Dow Jones broni się przed spadkiem