USA: entuzjazm po decyzji Fedu trwał zaledwie godzinę

Przemek Barankiewicz
11-12-2001, 22:10

Sesja w USA jeszcze raz dowiodła, że interpretacja decyzji Rezerwy Federalnej, na której czele stoi Alan Greenspan, jest dla inwestorów niezwykle trudna. Od początku notowań indeksy rosły, by wzmocnić się jeszcze bardziej po przewidywanej przez rynek redukcji stóp o ćwierć punktu procentowego. Pod koniec sesji na parkiecie panowała jednak juz tylko podaż.

Początkowo inwestorzy wyczytali z przedstawionego przez Alana Greenspana uzasadnienia cięcia, że są szanse na dalszą obniżkę stóp już w styczniu. Ta interpretacja przeważała przez godzinę. Potem górę wzięli pesymiści, których szczególnie zasmuciła informacja, że oznaki ożywienia w największej gospodarce świata nadal są śladowe. W efekcie indeksy powróciły do punktu wyjścia i zakończyły dzień poniżej psychologicznych granic.

Lepiej niż rynek zachowywały się papiery producentów chipów, którym przewodził Xilinx. Spółka ta poprawiła prognozy kwartalnej sprzedaży.

Dużo słabiej zachowywały się akcje General Motors. Koncern samochodowy stracił blisko 4 proc., bo należące do niego Daewoo zamknie 3 fabryki w Korei. Spadała cena akcji Hewlett-Packard i Compaqa. Warta 25 mld USD fuzja obu firm prawdopodobnie nie wypali.

Rezerwa Federalna obniżyła stopę procentową funduszy federalnych o 25 punktów bazowych do 1,75 proc. Stopa dyskontowa spadła do najniższego od 53 lat poziomu 1,25 proc. Zarząd Fed, który obciął oprocentowanie po raz 11 w tym roku, nie wykluczył dalszych redukcji, bo oznaki ożywienia gospodarczego ciągle słabe.

Przemek Barankiewicz, p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: entuzjazm po decyzji Fedu trwał zaledwie godzinę