USA: FDA bada przypadki śmierci dzieci po kuracji Tamiflu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-11-2005, 19:42

Amerykański Urząd Kontroli Leków i Żywności (FDA) zwrócił się do szwajcarskiego koncernu Roche o dodatkowe informacje w sprawie śmierci 12 japońskich dzieci, poddanych kuracji lekiem przeciwwirusowym Tamiflu.

Amerykański Urząd Kontroli Leków i Żywności (FDA) zwrócił się do szwajcarskiego koncernu Roche o dodatkowe informacje w sprawie śmierci 12 japońskich dzieci, poddanych kuracji lekiem przeciwwirusowym Tamiflu.

    W opublikowanym w czwartek raporcie FDA wyrażono opinię, że przyczyna zgonu tych dzieci "jest wyjątkowo trudna do zinterpretowania". Sprawa śmierci małych Japończyków została opisana w zaktualizowanej informacji o bezpieczeństwie Tamiflu w pediatrii. W piątek FDA przeprowadzi doroczną weryfikację bezpieczeństwa tego leku oraz siedmiu innych medykamentów. W USA nie zanotowano dotychczas żadnych zgonów związanych z Tamiflu.

    Tamiflu jest powszechnie uważany za najbardziej obiecujący lek w razie pandemii ptasiej grypy.

    FDA jest też "zaniepokojona" informacjami o 32 "incydentach neuropsychiatrycznych" u dzieci, które były leczone Tamiflu, takich jak halucynacje, konwulsje, delirium, zapalenie mózgu i nienaturalne zachowania.

    Według FDA wszystkie te przypadki oprócz jednego zgłosiła Japonia.

    W oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej FDA firma Roche zapewnia, że nie zanotowano zwiększonej śmiertelności ani wzrostu liczby incydentów psychiatrycznych u pacjentów leczonych Tamiflu w porównaniu z ogółem chorych na grypę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane