USA: giełdy lekko rosną mimo słabych danych z rynku pracy

opublikowano: 04-12-2003, 16:49

Na amerykańskich giełdach utrzymują się niewielkie wzrosty głównych indeksów. Inwestorów lekko rozczarowała wiadomość o większym niż oczekiwano wzroście liczby tzw. nowych bezrobotnych. Po wyprzedaży na Nasdaq w ostatniej fazie środowej sesji jest znów przestrzeń do ruchu indeksu w kierunku 2000 pkt. Nic jednak na razie nie wskazuje, aby do tego dziś doszło.

Dane o liczbie złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazały się gorsze niż oczekiwano. To już kolejne w ciągu ostatnich dni rozczarowanie. W środę okazało się, że wskaźnik aktywności sektora usług spadł niżej niż prognozowano. Inwestorzy dość sceptycznie oceniają możliwość dalszych wzrostów. Widać to było w trakcie środowych notowań. Wysoki poziom cen skłonił ich do realizacji zysków. Widać to było szczególnie na Nasdaq, który ‘odbił się’ w dół od psychologicznej bariery 2000 pkt.

Wśród największych spółek najsłabiej wyglądają notowania Motoroli i Nortel Networks, działających w branży sprzętu telekomunikacyjnego. Akcje obu spółek tanieją. Po przeciwnej stronie rynku znalazł się Qualcomm. Twórca standardu komórkowego CDMA podniósł prognozę zysku w pierwszym kwartale. Jego kurs zanotował w pierwszej fazie sesji drugi pod względem wielkości wzrost wśród spółek ze S&P500.

Popytem cieszą się akcje Cisco Systems, globalnego lidera rynku sprzętu internetowego. Merrill Lynch podniósł jego rekomendację do ‘kupuj’. Uzasadnił to oczekiwanym wzrostem popytu na produkty spółki w przyszłym roku.

Kolejną sesję drożeją akcje General Motors. W środę jego kurs notował największy wzrost wśród blue chipów z NYSE. Popyt na akcje koncernu wywołała wiadomość o poprawie wyników funduszu emerytalnego spółki, co oznacza, że będzie ona musiała coraz mniej do niego dokładać.

Drożeją papiery Wal-Mart. Największa na świecie sieć supermarketów nie rozczarowała inwestorów i poinformowała o wzroście sprzedaży w listopadzie mieszczącym się w środku prognozowanego zakresu.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: giełdy lekko rosną mimo słabych danych z rynku pracy