USA: giełdy rosną, ale euforii po schwytaniu Saddama nie ma

opublikowano: 15-12-2003, 17:07

Na amerykańskich giełdach przeważają wzrosty, ale o euforii w związku z pojmaniem Saddama Husajna nie można na pewno mówić. Po zwyżkach na otwarciu zdobycz punktowa głównych indeksów powoli topnieje. Zarówno Nasdaq, jak i Dow Jones rosną o mniej niż 1 proc. Rozsądek podpowiada inwestorom, że schwytanie byłego dyktatora Iraku ma głównie znaczenie symboliczne.

Zamachy, do których doszło w poniedziałek rano w Bagdadzie uświadomiły inwestorom, że normalizacja sytuacji w Iraku nie nastąpi szybko. Część z nich skorzystała z mocnych wzrostów po otwarciu sesji do realizacji zysków. Nie widać, aby nastroje mocno poprawiło wyższe niż oczekiwano tempo wzrostu produkcji sektora wytwórczego w stanie Nowy Jork w grudniu.

Wśród blue chipów ze średniej Dow Jones wzrostami kursów wyróżniają się papiery koncernu aluminiowego Alcoa oraz producenta sprzętu budowlanego Caterpillar. Mimo wyraźnego wzrostu w pierwszych minutach sesji już tylko symbolicznie drożeją akcje General Motors. Koncern dogadał się ze związkami w sprawie zwolnień, co pozwoli mu zrealizować część planu redukcji kosztów.

Drożeją akcje Tyco International. Jeden z największych amerykańskich koncernów wielobranżowych nie do końca jest w stanie oszacować rezultaty swoich licznych spółek, twierdzą analitycy Prudential Equity Group. Ich zdaniem kurs jego akcji może w związku z tym w ciągu sześciu miesięcy wzrosnąć z obecnych 26 do 30 USD. Wśród spółek nowych technologii drożeją papiery DoubleClick. Analitycy U.S. Bancorp Piper Jaffray twierdzą, że największa internetowa spółka reklamowa zwiększy sprzedaż i podniesie ceny w 2004 roku.

W górę idzie kurs Novella. Producent oprogramowania obsługującego sieci informatyczne skorzysta z rosnącego popytu na serwery wykorzystujące system operacyjny Linux. Merrill Lynch podniósł w związku z tym jego rekomendację do ‘kupuj’.

Drożeją papiery Oracle. Jeden z największych na świecie producentów oprogramowania ma przedstawić po sesji wyniki kwartalne. Inwestorzy oczekują, że będą one co najmniej zgodne z oczekiwaniami.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: giełdy rosną, ale euforii po schwytaniu Saddama nie ma