USA: Groźba kolejnych zamachów wywołała spadki na giełdach

opublikowano: 22-03-2004, 22:09

Amerykańskie giełdy kontynuują spadki. W poniedziałek po raz kolejny głównie indeksy zanotowały wyraźne zniżki. Jednym z powodów, które przesądziły o wyprzedaży papierów były doniesienia z Bliskiego Wschodu. Armia izraelska zabiła szejka Ahmeda Jasina, założyciela Hamasu i jego duchowego przywódcę. Zwiększyło to znacznie prawdopodobieństwo kolejnych zamachów terrorystycznych.

Podczas sesji Nasdaq Composite po raz pierwszy od grudnia ubiegłego roku spadł poniżej 1900 pkt. Ostatecznie zakończył dzień na poziomie 1909 pkt. (-1,6 proc.). Dow Jones ‘zjechał’ w trakcie notowań w pobliże psychologicznego poziomu 10.000 pkt. Zabrakło mu zaledwie 12 pkt. Po raz ostatni znajdował się niżej 12 grudnia ubiegłego roku. Ostatecznie zamknął się na 10.064 pkt. (-1,2 proc.).

Inwestorzy obawiali się dalszych spadków cen akcji po ewentualnych akcjach odwetowych za zabicie szejka Jasina. Szukali bezpiecznej przystani dla swoich pieniędzy w obligacjach skarbowych i metalach szlachetnych, głownie złocie. Wzrosły również obawy, że rosnąca groźba zamachów osłabi nastroje amerykańskich konsumentów, co negatywnie wpłynie na wydatki gospodarstw domowych. To z kolei może osłabić tempo wzrostu amerykańskiej gospodarki.

Przez całą sesje taniały akcje spółek ubezpieczeniowych. Inwestorzy pamiętają iż po zamachach z 11 września 2001 roku ich łączne straty sięgnęły ok. 40 mld USD. W dół poszedł kurs American International Group. Analitycy Morgan Stanley ostrzegli, że ewentualne roszczenia klientów spółki mogą być znacznie większe niż przed trzema laty.

Rosnąca groźba zamachów wywołała przecenę papierów linii lotniczych. Spadł kurs m.in. AMR, spółki-matki największego amerykańskiego przewoźnika, American Airlines. Wyraźnie staniały również akcje JetBlue Airways i Northwest Airlines.

Zagrożenie dla linii lotniczych to zły sygnał dla producentów samolotów pasażerskich. Przez całą sesje taniały akcje Boeinga, a także producenta awioniki Honeywell International, i silników odrzutowych United Technologies.

Staniały akcje Microsoftu. Władze Unii Europejskiej miały zdecydować w poniedziałek jak wysoką grzywnę nałożą na największego producenta oprogramowania za nielegalne wykorzystywanie dominującej pozycji. Oficjalnie decyzja ma zostać podana w kwietniu.

Staniały akcje Apple Computers choć w trakcie sesji na krótko ich kurs wyszedł ‘ponad kreskę’. Producentowi MAC-ów zaszkodził artykuł w Barron’s, w którym napisano, że jego akcje są przewartościowane w relacji do osiąganej przez niego sprzedaży.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / USA: Groźba kolejnych zamachów wywołała spadki na giełdach