USA: grudniowy wskaźnik ISM pomaga giełdom nadal rosnąć

opublikowano: 02-01-2004, 16:58

Amerykańskie giełdy wciąż rosną. Sprzyjają temu lepsze niż oczekiwano dane o aktywności sektora wytwórczego w grudniu, które potwierdzają, że największa gospodarka świata wciąż nie zwalnia tempa wzrostu. Wraz z ostatnimi danymi z rynku pracy to kolejny argument za kupowaniem akcji, choć ich ceny są już mocno wyśrubowane.

Wskaźnik ISM aktywności sektora wytwórczego wzrósł w grudniu do 66,2 pkt. z 62,8 pkt. w listopadzie. Ekonomiści spodziewali się raczej spadku jego wartości, argumentując, że raczej nie utrzyma się na najwyższym poziomie od 20 lat. Zaskoczenie że ISM wzrósł do poziomu z 1983 roku było zatem duże. Dane z pewnością umocnią wiarę w to, że największa gospodarka świata wciąż utrzymuje duże tempo wzrostu. Budzące dotąd zaniepokojenie dane z rynku pracy także zaczęły się wyraźnie poprawiać. W ubiegłym tygodniu liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do najniższego poziomu od trzech lat. Miało to pozytywny wpływ na zachowanie inwestorów w czasie ostatniej sesji ubiegłego roku.

Liderem wzrostów wśród blue chipów notowanych w ramach średniej Dow Jones jest AT&T. Wiąże się to z doniesieniami prasowymi o podwyższeniu cen przez największy amerykański telekom świadczący usługi długodystansowych połączeń.

Rośnie cena papierów Citigroup. Największa grupa finansowa świata jest jednym z dwóch zachodnich przedstawicieli branży, którzy otrzymali prawo do dystrybucji kart kredytowych prowadzonych w juanach na chińskim rynku.

Rośnie cena papierów Boeinga. Koncern przedłużył kontrakt na dostawę sprzętu dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jego wartość wynosi 1,62 mld USD.

Kolejną sesję rośnie cena papierów Cieny. Popyt na papiery czwartego w USA producenta optoelektoroniki nie słabnie po tym gdy przypadła mu część największego w dziejach rządowego kontraktu w sektorze telekomunikacyjnym.

Inwestorzy kupują także papiery Yahoo! Analitycy Goldman Sachs spodziewają się większego niż prognozowany przez rynek zysku spółki w czwartym kwartale.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / USA: grudniowy wskaźnik ISM pomaga giełdom nadal rosnąć