USA: Huragan zniszczył 58 platform wiertniczych w Zatoce Meksykańskiej

Polska Agencja Prasowa SA
02-09-2005, 10:36

Huragan Katrina zniszczył co najmniej 58 naftowych platform i wież wiertniczych w Zatoce Meksykańskiej - podał w czwartek Amerykański Instytut Naftowy (API).

Huragan Katrina zniszczył co najmniej 58 naftowych platform i wież wiertniczych w Zatoce Meksykańskiej - podał w czwartek Amerykański Instytut Naftowy (API).

    Wśród 58 zniszczonych platform, aż trzydzieści całkowicie utracono - powiedział rzecznik API, Tim Sampson.

    Tylko jedna z działających w Zatoce firm naftowych - Apache Corporation z Houston podała, że utraciła aż osiem platform wiertniczych, produkujących dziennie 7.158 baryłek ropy oraz około 363 tysiące m sześć. gazu.

    Z kolei inna firma naftowa - Diamond Offshore Drilling Inc. utraconą w czasie huraganu platformę wiertniczą odnalazła w odległości aż 60 kilometrów od pierwotnego stanowiska. Również koncern Shella utracił dużą platformę Mars.

    Po przejściu huraganu nad amerykańskim zagłębiem naftowym w Zatoce Meksykańskiej, ceny ropy skoczyły na początku tygodnia do poziomu powyżej 70 USD za baryłkę. W piątek ustabilizowały się, jednak nadal pozostają na poziomie zbliżającym się do granicy 70 dolarów.

    Prezydent USA zapowiedział już, że w wyniku zniszczeń spowodowanych huraganem Katrina wystąpią w USA "przejściowe braki" na rynku paliw, i zaapelował do Amerykanów o oszczędzanie benzyny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / USA: Huragan zniszczył 58 platform wiertniczych w Zatoce Meksykańskiej