USA i Chiny rozmawiają, giełdy zwyżkują

Łukasz Bugaj, CFA, DM BOŚ
opublikowano: 03-12-2018, 19:57

Od dłuższego czasu rynki finansowe pozostają wyczulone na wszelkie informacje tyczące się postępującego sporu handlowego pomiędzy USA a Chinami.

Ten weekend przyniósł pierwszą od wielu tygodni pozytywną informację, co na giełdowych parkietach doprowadziło do małej euforii. Problem jednak w tym, że prezydenci Chin i USA nic konkretnego nie ustalili. 

W miniony weekend miało miejsce spotkanie państw grupy G20, które samo w sobie istotne nie było. Tym niemniej prezydenci USA i Chin wykorzystali je do omówienia ciągnącego się od miesięcy sporu handlowego. Donald Trump chciał zmusić Pekin do ustępstw nakładaniem coraz większych ceł na importowane z Chin produkty. Z początkiem przałego roku miały zostać podniesione stawki z dotychczasowych 10% do 25%, czego Chiny chciały uniknąć. W USA po wyborach uzupełniających do Kongresu wola do ustępstw także wydawała się większa i obie strony najprawdopodobniej dążyły do pozytywnego przełomu. Ten ogłoszono podczas weekendowego spotkania.

Na czym ma on polegać? Przede wszystkim na wznowieniu zawieszonych negocjacji, które trwać mają 90 dni i w trakcie których nie zostaną nałożone nowe cła, bądź podwyższone już te obecne. Tyle przekazały obie strony. Donald Trump dodał od siebie, że Chińczycy zobowiązali się zakupić znaczne ilości produktów rolnych, energetycznych i przemysłowych z USA. Ponadto Pekin miał wyrazić zgodę na obniżkę cła na importowane z USA samochody. To oczywiście pozytywne wiadomości, choć jednoznacznie i konkretnie nie zostały one potwierdzone przez stronę chińską. Same planowane negocjacje mają objąć bardzo szeroki zakres tyczący się nie tylko ceł, ale także ochrony własności intelektualnej czy cyber bezpieczeństwa.

W przypadku tych dodatkowych obszarów pojawia się zresztą istotny rozdźwięk pomiędzy dwoma państwami, szczególnie że Pekin w ogóle nie uznaje swojej winy w sugerowanych przez Waszyngton niekonkurencyjnych działaniach. Trudno więc sobie wyobrazić, by w ciągu zaledwie 90 dni wszystkie te kwestie zostały rozwiązane. Inwestorzy jednak dzisiaj chcieli wierzyć w przełom i tak zachowywały się wyraźnie zwyżkujące pakiety. Sam przebieg sesji był na większości parkietach zbliżony i sprowadzał się do wysokiego otwarcia oraz późniejszego większego bądź mniejszego utrzymania początkowego pozytywnego dorobku.

GPW wypadała pozytywnie i główne indeksy nie tylko zyskiwały ponad 1%, ale także obroty były pokaźne i przekroczyły 1 mld złotych. Indeks WIG20 wyraźnie sforsował poziom 2300 pkt., a mWIG40 zyskując 2,2% był jeszcze silniejszy. Jedynie mniejsze spółki odstawały od peletonu większych podmiotów, jednak na wartości i one lekko zyskały.                      

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, CFA, DM BOŚ

Polecane