USA i Europa pierwsze w kolejce po szczepionkę na COVID-19

opublikowano: 09-11-2020, 18:19

Pierwsze dawki szczepionki na COVID-19 trafią do USA i Europy zaraz po tym jak regulatorzy po obu stronach Atlantyku zatwierdzą ją do użytku.

Amerykański Pfizer i niemiecki BioNTech, które opracowały szczepionkę, mają już zawarte umowy na dostawę setek milionów dawek. W przypadku USA zobowiązania spółek wynoszą 100 mln z opcją zwiększenia o 500 mln, a Unii Europejskiej 200 mln z opcją zwiększenia o 100 mln. Pfizer i BioNTech poinformowały, że są w stanie wyprodukować ilość dawek potrzebnych do zaszczepienia 25 mln ludzi w tym roku.

- Musimy znaleźć sposób, aby dystrybuować szczepionkę w uczciwy sposób – powiedział Ugur Sahin, prezes BioNTech.

Z deklaracji Pfizera wynika, że przedstawi szczepionkę do zatwierdzenia amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) już w przyszłym tygodniu. Europejska Agencja Leków już rozpoczęła ocenę eksperymentalnej szczepionki w październiku.

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn powiedział w poniedziałek, że Europejczycy prawdopodobnie będą mogli być szczepieni wcześnie na początku przyszłego roku. Zastrzegł, że jego kalkulacje zawierają bufor na okoliczność potencjalnych przeszkód. Zaznaczył, że jako pierwsi szczepieni będą pracownicy służby zdrowia oraz osoby należące do grup wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem.

Pfizer i niemiecki BioNTech zapowiadają znaczące zwiększenie produkcji szczepionki w przyszłym roku, potencjalnie nawet do 1,3 mld dawek. Większość trafi do USA i Europy jeśli wykorzystają opcje zakupu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane