USA i Rada Europy apelują do władz w Kijowie o zakończenie kryzysu

opublikowano: 04-04-2007, 10:45

USA i Rada Europy zaapelowały do władz w Kijowie o  pokojowe zakończenie kryzysu politycznego. Agencja Interfax-Ukraina zamieszcza w  środę oświadczenia Departamentu Stanu USA i Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Przedstawiciel Departamentu Stanu Sean McCormack powiedział, że USA mają nadzieję na pokojowe rozwiązanie kryzysu politycznego na Ukrainie i liczą na to, że zwaśnione strony będą się powstrzymywać od przemocy i prowokacji.

McCormack przypomniał, że w przeszłości naród ukraiński pokazał, że drogą działań wolnych od przemocy jest w stanie przezwyciężyć różnice polityczne.

Zdaniem przedstawiciela Departamentu Stanu, pokojowe uregulowanie kryzysu pozwoli na rozwój ukraińskiej demokracji, a osiągnięte w trudnej walce zdobycze nie zostaną przekreślone przez kryzys polityczny.

Do spokoju i zapobieżenia eskalacji kryzysu wezwał kijowskie władze przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Rene van der Linden.

Powiedział, że zaistniały kryzys należy uregulować "w całkowitej zgodzie z konstytucją (...), drogą konstruktywnego dialogu wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie".

Wyrażając "głębokie zaniepokojenie" Zgromadzenia wydarzeniami na Ukrainie, van der Linden wyraził gotowość tego forum do okazania pomocy siłom politycznym Ukrainy.

Trwający od dawna kryzys polityczny na Ukrainie nasilił się w poniedziałek, gdy prezydent Juszczenko, powołując się na łamanie konstytucji przez rządzącą koalicję Partii Regionów premiera Wiktora Janukowycza, socjalistów i komunistów, wydał dekret o rozwiązaniu parlamentu i przeprowadzeniu 27 maja przedterminowych wyborów. Rząd premiera Wiktora Janukowycza i większość parlamentarna odmówiły wykonania tego dekretu. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / USA i Rada Europy apelują do władz w Kijowie o zakończenie kryzysu