USA i UE nałożyły sankcje na Chińczyków za prześladowanie Ujgurów

opublikowano: 22-03-2021, 17:27

Władze USA i Unii Europejskiej objęły sankcjami kilku Chińczyków i jeden chiński podmiot za naruszenia praw człowieka. Pekin natychmiast odpowiedział własnymi działaniami wobec Unii Europejskiej.

Unijne sankcje dotyczą czterech obywateli Chin i jednego podmiotu. Dwie z tych osób zostały objęte sankcjami także przez USA.

- Naruszenia wskazywane dzisiaj dotyczą arbitralnych zatrzymań na masową skalę, szczególnie Ujgurów z prowincji Xinjiang w Chinach – poinformowała Unia Europejska.

USA podały, że sankcjami zostali objęci Wang Junzheng, sekretarz Partii Komunistycznej w Xinjiang Production and Construction Corps. oraz Chen Mingguo, dyrektor Biura Bezpieczeństwa Publicznego w Xinjiang, w związku z poważnymi naruszeniami praw człowieka w stosunku do mniejszości etnicznej w Xinjiang.

W reakcji Chiny poinformowały o objęciu własnymi sankcjami 10 osób i czterech podmiotów z Unii Europejskiej. Podkreśliły, że unijne sankcje „naruszają chińskie interesy i suwerenność” i nie bazują na faktach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane