USA i UE zawieszają niektóre wzajemne cła

opublikowano: 05-03-2021, 18:23

Unia Europejska i Stany Zjednoczone porozumiały się ws. zawieszenia wartych miliardy dolarów taryf celnych na niektóre swoje produkty. To krok ku złagodzeniu trwającego od 17 lat sporu ws. pomocy publicznej dla producentów samolotów - Airbusa i Boeinga.

Według doniesień Bloomberga, cła zostaną zawieszone na cztery miesiące. Przedstawiciele UE i USA na razie oficjalnie nie potwierdzili tej informacji.

Ciągnąca się od kilkunastu lat walką o możliwość dotowania Airbusa i Boeinga zaowocowała dwustronnym wprowadzeniem taryf zatwierdzonych przez Światową Organizację Handlu. Objęte są nimi m.in. towary rolne, przemysłowe i konsumpcyjne, których łączna wartość sięga miliardów dolarów.

W czwartek Stany Zjednoczone zapowiedziały, że zniosą taryfy na produkty z Wielkiej Brytanii, aby pobudzić bilans handlowy po brexicie. Decyzja oznacza, że brytyjskie towary eksportowe, w tym m.in. szkocka whisky, nie będą objęte 25-procentowym cłem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane