USA: indeks ISM dla przemysłu nieco powyżej oczekiwań

opublikowano: 01-12-2021, 16:57

Aktywność produkcyjna w USA wzrosła w listopadzie w związku z silnym popytem na towary. Niekorzystnymi czynnikami nadal pozostawały ograniczona dostępność surowców oraz wysoka inflacja, pisze Reuters.

Instytut Zarządzania Podażą (ISM) podał w środę, że jego indeks aktywności produkcyjnej z 60,8 pkt w październiku do 61,1 pkt w listopadzie.

Odczyt powyżej 50 wskazuje na ekspansję przemysłu, który stanowi 12 proc. amerykańskiego PKB. Ekonomiści ankietowani przez Reutersa prognozowali wzrost wskaźnika do 61 pkt.

Wskaźnik cen płaconych przez producentów spadł w porównaniu z ubiegłym miesiącem (85,7 pkt), jednak wciąż utrzymywał się na wysokim poziomie (82,4 pkt).

Poprawę odnotowano w kwestii dostępności siły roboczej - indeks zatrudnienia wzrósł z 52 do 53,3 pkt w ujęciu miesięcznym. To najwyższy poziom od siedmiu miesięcy.

Wybiegający w przyszłość indeks nowych zamówień wzrósł miesiąc do miesiąca z 59,8 do 61,5 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane